на овие темпратури сигурно не ви се готви многу, а ни мене, затоа пробувам да најдам рецепти за кои не треба многу време да се помине во кујна. рецептот за сливите со маскарпоне, мед и нане е од joy the baker и е многу лесен, брзо се прави, а вкусот неверојатен. таа користи кајсии, ама мислам дека и со праски би било многу вкусно.

ananas i slivi-18

scroll down for the recipe in english

ананасот со шеќер и нане е нешто што многу одамна го немам направено и не се сеќавам од која книга е. тогаш го правев со круши, ама овде може да се употреби било кое овошје, пробајте.

ananas i slivi-10

сливи со маскарпоне

за двајца

4 сливи, исечени на пола

1 лажица шеќер

1/2 шоља маскарпоне

1 лажиче мед

свежо нане

ananas i slivi-15

наредете ги сливите во тавче со исечената страна нагоре, посипете ги со шеќерот и печете ги во рерна загреана на 250 околу 5 – 10 минути, најблиску до горните греачи колку што може. времето на печење зависи од сливите, колку се зелени/зрели, дали се од фрижидер или се на собна температура и од загреаноста на рерната. не треба да се испечат до распаѓање, само малку да омекнат и шеќерот да се стопи.

додека сливите се печат, измешајте го маскарпонето со медот и исецкајте го нането. оставете ги сливите малку да се оладат, па ставете по малку маскарпоне врз секоја половинка, посипете ги со ливчињата нане и послужете ги додека се уште топли.

ananas i slivi-17

ананас со нане

овде нема некој рецепт. исецкајте десетина свежи ливчиња нане и истолчете ги со малку шеќер (отприлика 1 лажица), со тоа посипете ги парчињата свеж ананас и уживајте во свежината од вкусови.

ananas i slivi-4

i’m sure you are not willing to spend hours in the kitchen in this heat. i’m not either, so i love quick recipes like these. the recipe for plums with mascarpone is adapted from joy the baker, it’s quick and easy, but the taste is amazing. joy made it with apricots, but i’m sure it would be delicious with peaches, too.

pineapple with mint sugar is something i haven’t made in years, i don’t remember where i saw the recipe. i used to make it with pears, but i think this would be nice with any fruit.

ananas i slivi-7

plums with mascarpone

for 2

4 plums, halved

1 tablespoon sugar

1/2 cup mascarpone

1 teaspoon honey

fresh mint leaves

ananas i slivi-19

preheat broiler. arrange the plums in a baking dish, cut side up and sprinkle with sugar. place the dish under the broiler and bake for 5 – 10 minutes, time depends on the ripeness of the plums and if they are refrigerated or at room temperature. the plums should soften a bit and the sugar should be melted.

while the plums are in the oven, mix honey into mascarpone and slice the mint leaves. allow the plums to cool slightly, then top with mascarpone and sprinkle with mint. serve warm.

ananas i slivi-2

pineapple with minted sugar

there is no recipe here, just chop a handful of mint leaves and crush them with a little sugar (around 1 tablespoon) in a mortar and pestle. sprinkle the minted sugar over slices of fresh pineapple and enjoy.

ananas i slivi-16

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Чворчиња со лукче / Garlic knots
next post: Галета со тиквици, урда и тревки / Zucchini and ricotta galette with herbs

Leave a Reply