All posts in “plums”

Rye plum galette | Sitno seckano

‘Ржана галета со сливи / Rye plum galette

знам дека веќе нема сливи. јас оваа галета ја направив на крај на август. и до сега никако да го напишам рецептот. сепак, има смокви, круши, јаболка, тикви, дуњи… да, смокви. мислам со нив галетава би била совршена.

Continue Reading…

Plum cake | Sitno seckano

Колач со сливи / Plum cake

apricot plum black currant crisp

Крисп со кајсии, сливи и црни рибизли / Apricot plum black currant crisp

крисп или крамбл ни е омилено благо во лето. сите пролетни и летни овошја се одлични за крисп (јагоди, малини, вишни, кајсии, праски, сливи… освен дињи и лубеници), а на есен јаболка, круши, дуњи…

Continue Reading…

Сливи со маскарпоне и ананас со нане / Plums with mascarpone and pineapple with mint

на овие темпратури сигурно не ви се готви многу, а ни мене, затоа пробувам да најдам рецепти за кои не треба многу време да се помине во кујна. рецептот за сливите со маскарпоне, мед и нане е од joy the baker и е многу лесен, брзо се прави, а вкусот неверојатен. таа користи кајсии, ама мислам дека и со праски би било многу вкусно.

Continue Reading…

Тарт со сливи и франџипани фил / Plum frangipane tart

scroll down for the recipe in english

рецепт прилагоден од овде.

за тестото:
2 шољи брашно
5 лажици шеќер
1/4 лажиче сол
170 gr маргарин
1 јајце
1 жолчка

за филот:
110 gr путер, на собна температура
1/2 шоља шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
2 јајца
1/2 шоља брашно
60 gr мелени бадеми
8 сливи (или кајсии, праски, јаболки, крушки…), исечени на кришки

прво направете го тестото. измешајте го брашното со шеќерот и солта, додадете го маргаринот и измешајте го со брашното, прво со вилушка, па со прсти, да се добијат трошки. ставете ги јајцето и жолчката и измешајте, прво со вилушка, па со раце, да добиете тесто. оформете го тестото во топка и ставете го во фрижидер додека го правите филот.

за франџипани филот изматете го путерот со шеќерот и ванилата, додадете ги јајцата, изматете, па брашното и бадемите, изматете.

топката тесто исечете ја на кришки, па натапкајте го тестото на дното и страните од тавче со пречник од 28 cm (јас искористив тавче од 24 cm и тестото излезе малку подебело отколку што треба). истурете го филот врз тестото и порамнете го, па наредете ги сливите.

печете го тартот во загреана рерна на 180°C околу 40 минути, или додека филот не стане испечен и стврднат.

recipe from here.

for the crust:
2 cups flour
5 tablespoons sugar
1/4 teaspoon salt
170 gr butter
1 egg
1 egg yolk

for the filling:
110 gr butter, at room temperature
1/2 cup sugar
1 sachet vanilla sugar
2 eggs
1/2 cup all-purpose flour
60 gr finely ground almonds
8 plums, or other fruit (apples, pears, peaches…), cut in thin slices

first, prepare the crust. mix the flour, sugar and salt and add the butter until the butter is starting to get well incorporated. add the egg and egg yolk and mix until a dough is formed. chill the dough while you make the filling.

to make the frangipane filling, beat the butter, sugar and vanilla together with an electric mixer until light. beat in the eggs, followed by the flour and almonds. beat until light.

cut the dougn in 1 cm thick slices and press them on the bottom and sides of a 28 cm tart pan (i used a 24 cm tart pan and the crust was a little thick). spread the filling. arrange the plum slices.

bake at 180°C for 40 minutes or so, until the filling in the middle of the tart is fully cooked.

Галети со сливи и гарам масала / Garam masala-spiced plum galettes

scroll down for the recipe in english

сега кога ја имате својата гарам масала, пробајте ги овие галети со сливи. многу лесни за правење, а неверојатно вкусни. рецептот е од тука. толку се вкусни што за две недели два пати ги направив и сега планирам кога пак. првиот пат купив од оние крупни округли сливи кои се црвени внатре, со многу мала семка. бојата многу ми се свиѓа, па и вториот пат купив исти такви сливи, ама сигурна сум дека галетите ќе бидат совршени и со обични модри сливи.

за 4-5 галети:
8-12 сливи, исечени на парчиња колку залак

2 лажици шеќер
сок од еден лимон
1 лажица брашно
1 лажица нишесте
500 gr замрзнато лиснато тесто, одмрзнато (мене “трио” ми е поубаво од “полар”, некако послатко и помеко, и почнав постојано да го имам во замрзивач, се наоѓа)
1 лажичка гарам масала
4-5 огноотпорни садови со пречник од околу 12-15 cm, намачкани со малку маргарин

тестото поделете го на 4 или 5 делови и секој дел развлечете го во раце или на побрашнета маса со сукало да биде малку поголемо од садовите. ставете ги тестата во садовите, да го покриваат дното и страните. измешајте ги сливите со другите состојки и ставете ги подеднакво во садовите. ако негде виси некое вишок ќоше тесто, префрлете го преку филот. ставете ги галетите да се печат во загреана рерна на 180°C околу 35 минути, или додека тестото не се испече. јадете ги топли или ладни, секако се супер.

now that you have your own garam masala, try these sweet plum galettes. they are easy to make and unbelievably tasty. i found the recipe here. i made them with pluots because i like the colour of their red flesh..

for 4-5 galettes:
juice of 1 lemon
2 tablespoons sugar
1 teaspoon garam masala

8-12 plums, cut in bite-size pieces

1 tablespoon flour
1 tablespoon cornstarch
500 gr frozen puff pastry, thawed

4-5 oven-proof dishes, 12-15 cm in diameter, buttered

devide the pastry in 4 or 5 parts and roll each a little wider than the dishes. mix the plums with the rest of the ingredients. put the pastry in the dishes, to cover the bottom and the sides. put the plum mixture over the pastry and cover with any excess pastry. bake in a preheated oven at 180°C around 35 minutes, or until the pastry has puffed, turned golden and the fruit has softened and candied slightly on top. serve warm or cold, they are great anyway.

Колаче со сливи / Plum cake

еве го рецептот што ви го најавив вчера:

3 јајца
3 лажици вода
10 полни лажици шеќер
10 не толку полни лажици брашно
овошје
1-2 лажици презла
овој рецепт е од мајка ми. најчесто го правиме со вишни или јаболки, сега првпат ставам сливи, а може да се направи и со капини, црни или црвени рибизли… количината овошје треба да биде доволна да се прекрие дното на тавче 28, без да останат дупчиња. мене овојпат ми останаа дупчиња, немав доволно сливи да го прекријам целото тавче, некој ги изел.
тавчето се подмачкува со маргарин и се посипува со презла. потоа се става овошјето, па врз него се сипува тестото (јајцата, водата, брашното и шеќерот изматени со миксер). се пече во загреана рерна на 200-220°C, па после 15-20 минути се намалува на 175°C, додека тестото не се испече (проверете со боцкање чачкалица во средината).
кога ќе го извадите од рерна, оставете го неколку минути па потоа превртете го во друго малку поголемо тавче или тањир или послужавник.
ако го правите со јаболки, заедно со презлата сипете и цимет. а на вишните им треба малку шеќер, помешајте ги со 4-5 лажици пред да ги ставите во тавчето.

Plum cake
3 eggs
3 tbs water
10 full tbs sugar
10 not so full tbs flour
fruit (plums, apples, sour cherries, red or black currants… you need enough fruit to cover the bottom of 28 cm/12 inch pan)
1-2 tbs breadcrumbs
butter the pan and sprinkle with breadcrumbs. put the fruit on the bottom. combine the eggs, water, sugar and flour and pour over the fruit.
bake at 200-220°C/400-450°F for 15-20 minutes, then lower the temperature to 175°C/300°F and bake until the top is golden brown and a toothpick inserted in the senter comes out clean.
take out of the oven and let stand for a few minutes, then invert the cake on a bigger pan or serving plate or tray
if you use apples you can add cinnamon, and for sour cherries, mix them with 4-5 tbs sugar before putting them in the pan.