Pumpkin tart | Sitno seckano

сакав да ја искористам уште малку сезоната на тикви, па го направив овој брз тарт, во кој тиквата е тенко исечена за лесно да се испече, и само малку зачинета и со малку шеќер, за да се осети нејзиниот карактеристичен вкус.

Pumpkin tart | Sitno seckano

scroll down for the recipe in english

тесто

1 шоља брашно (од кои 1 лажица пченкарно, а останатото бело и интегрално грахам брашно)

½ лажица шеќер

60 g путер, ладен, исечен на коцки

2 лажици павлака

2 лажици ладна вода (или колку е потребно)

измешајте ги брашното и шеќерот, па додајте ги коцките путер и мешајте со прсти или со блендер за тесто додека не се направат зрнца. додајте ја павлаката и една по една лажица ладна вода и мешајте го тестото сé додека не успеете да ги споите зрнцата во топка тесто.

тестото може да се направи и неколку дена однапред и да стои во фрижидер додека не ви притреба, или да се замрзне на подолго време. засега оставете го во фрижидер, завиткано во кеса или поклопено во ванглата, додека ја подготвите тиквата.

Pumpkin tart | Sitno seckano

излупете ја тиквата, исчистете ја од семки и исечете ја на тенки резанки. развлечете го тестото со сукало, врз малку побрашнета површина и префрлете го во плитко тавче или развлечете го врз хартија за печење, па заедно со хартијата ставете го во големо тавче.

наредете ги тенките парчиња тиква со мало преклопување. во мал сад измешајте 1 лажица темно кафеав шеќер со малку мелени цимет, каранфилче и пимент и посипете ја тиквата со тоа. преклопете ги краевите од тестото врз филот, правејќи фалти. можете тестото да го премачкате со млеко и да го посипете со кафеав шеќер. ставете го тартот да се пече околу 20-25 минути, во рерна загреана на 175°C, или додека тиквата не е малку омекната, а тестото заруменето.

Pumpkin tart | Sitno seckano

i wanted to make use of the last pumpkins that can still be found at the green markets, so i made this quick tart with thinly sliced pumpkin, with a little dark brown sugar and spices.

Pumpkin tart | Sitno seckano

dough

1 cup flour (i use 1 tablespoon corn flour, and the rest is all-purpose and graham flour)

½ tablespoon sugar

60 g butter, cold, cubed

2 tablespoons sour cream

2 tablespoons cold water (or as needed)

mix the flour and sugar, cut in the butter cubes with your fingers or with a pastry blender, until the butter is pea-sized. add the sour cream and one by one tablespoon water and stir until you can form a ball of dough.

the dough can be made in advance and kept in the fridge for 3 – 5 days, or frozen for longer. for now put it in the fridge while you prepare the pumpkin.

Pumpkin tart | Sitno seckano

peel and seed the pumpkin and slice thinly. roll the dough on a floured surface and transfer in a shallow pan or roll it over parchment paper and transfer it together with the paper.

arrange the pumpkin slices overlapping a little. in a small bowl mix 1 tablespoon dark brown sugar with a little ground cinnamon, cloves and allspice and sprinkle the pumpkin. fold the dough edge over the pumpkin, making pleats as you go. you can brush the dough edge with milk and sprinkle it with sugar, too. bake the tart for 20-25 minutes, in an oven preheated at 175°C, or until the pumpkin is softened a little and the dough is golden.

Pumpkin tart | Sitno seckano

Pumpkin tart | Sitno seckanoSave

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Милиброд со алва и чоколадо / Halva chocolate sweet bread
next post: Млечник / Mlechnik

Leave a Reply