лукче и магдонос – најдобри другари, така вели џејми оливер во неговите емисии, а син ми се смее на тоа. ама лукче и магдонос навистина е одлична комбинација, уште и премачкани на чворчиња од тесто… нема да можете да каснете само едно или две.

garlic knots-31

scroll down for the recipe in english

рецептот е од овде.

garlic knots-3

за тестото:

415 ml топла водa

55 ml маслоново масло

1 лажичка сол

1 лажица шеќер

17 g сув квасец (околу 2 и пол  кесички)

700 g бело брашно (плус за посипување во текот на месењето)

за премачкување:

30 ml маслиново масло

2 лажици путер

4 чешниња лукче, истолчени

10-тина гранчиња свеж магдонос, ситно исецкан

garlic knots-8

тестото може да се направи и неколку дена порано и да се чува во фрижидер.

во голема вангла, помешајте ги топлата вода, маслиновото масло, солта, шеќерот и квасецот. додајте го брашното и измесете го да се поврзе во тесто. јас го месев со миксер, со додатоците за тесто. покријте ја ванглата и оставете ја на топло место додека тестото не нарасне дупло (1 – 3 часа). потоа ставете го тестото во фрижидер петнаесетина минути, за да може полесно да се работи со него, или оставете го во фрижидер неколку дена.

тестото лесно се меси на дрвена површина премачкана со масло. и сукалото и рацете премачкајте ги со масло. поделете го тестото на два дела и исукајте го едниот во правоаголник со димензии околу 12 x 40 cm и со дебелина околу 12 mm. исечете го тестото на ленти широки по 12 mm и посипете го со брашно. од секоја лента направете по едно чворче и наредете ги во големо тавче обложено со хартија за печење. по потреба, посипувајте го тестото со брашно за да не се лепи. покријте го тавчето со наредени чворчиња со крпа и оставете ги повторно да нараснат дупло.

јас прво испеков во чворчиња само една половина од тестото и нив ги собра во најголемото тавче од рерната. другата половина ја оставив во фрижидер за друг ден. ако сакате целата количина тесто да ја направите, ќе треба на два пати.

додека чворчињата растат, загрејте ја рерната на 200°C. печете ги околу 12 – 15 минути, или додека малку не се заруменат. првиот пат кога ги правев, ги оставив убаво да се заруменат, ама беа прилично тврди. затоа овие се ептен малку заруменети, ама меки.

стопете го путерот во маслиновото масло, заедно со лукчето, на средна температура, па додајте го исецканиот магдонос. премачкајте ги чворчињата со ова уште додека се топли и веднаш послужете ги.

garlic knots-19

garlic and parsley are best friends, as jamie oliver says, and you can taste that in this recipe for cute little knots coated in butter, parsley and garlic. try to stop at one or two knots.

the recipe is from white on rice couple.

garlic knots-21

for the dough:

415 ml warm water

55 ml olive oil

1 teaspoon salt

1 tablespoon sugar

17 g active dry yeast (around 2 1/2 sachets)

700 g white flour (+ extra for rolling the knots)

for the coating:

30 ml olive oil

2 tablespoons butter

4 garlic knots, minced

around 10 sprigs italian parsley, finely chopped

garlic knots-34

the dough can be made ahead and kept in the fridge for a few days.

mix the water, olive oil, salt, sugar and yeast in a big bowl. add the flour and mix. i used an electric mixer with dough attachments. cover the bowl and leave in a warm place until the dough is doubled in size (1 – 3 hours), or leave in the fridge if you want to make the knots another day.

chill the dough in the fridge for about 15 minutes, so it’s easier to handle. it’s best if you roll the dough on an oiled wooden surface. oil the rolling pin and your hands, too. divide the dough in two and roll the first into an even rectangle approximately 12 x 40 cm. slice the rectangle in 12 mm strips and sprinkle with flour. tie every strip into a knot and place on a baking pan lined with baking paper. sprinkle more flour if the dough is sticky. cover with a tea towel and leave to rise until doubled in size.

i made only one half of the dough into knots and they all fit into one big baking sheet. i put the other half in the fridge for the next day.

bake the knots in a preheated oven at 200°C, around 12 – 15 minutes or until golden. when i made these garlic knots the first time, i left them to get nice golden color, but they turned out hard. so this time i baked them a little less and took them out of the oven when they were slightly golden.

in the meantime, warm the olive oil, butter and garlic until the butter is melted and add the parsley. coat the knots with it while they are still warm and serve immediately.

garlic knots-36

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Превртено колаче со кајсии / Upside down apricot cake
next post: Сливи со маскарпоне и ананас со нане / Plums with mascarpone and pineapple with mint

Leave a Reply