не е дека немаме до сега правено превртени колачи. баш ова со сливи ни е едно од омилените дома, или истото во зима со јаболка, или ова со цреши и меко како душа тесто од пченкарно брашно. ама ова со кајсии е различно. прво, со кајсии е, иако многу е вкусно и со сливи или со комбинација од сливи и кајсии. второ, во тестото има многу ѓумбир и многу павлака.

apricot ginger cake upside-down

scroll down for the recipe in english

го направив и со помалку и со повеќе павлака и можам да ви кажам дека со повеќе тестото е помеко и порастресито, само му треба повеќе време за печење, па ако почне да се заруменува по површината, а долу сé уште не е испечено, покријте го лабаво со хартија за печење или алуминиумска фолија.

рецептот е прилагоден од овде.

apricot cake

10 – 12 кајсии, во зависност од големината

1 лажица путер, за подмачкување на тавчето

2 – 3 лажици бел или кафеав шеќер

prevrteno kolache so kajsii

за тестото:

1 шоља брашно

⅓ шоља бел или кафеав шеќер

4 лажици сончогледово масло

⅔ – 1 шоља кисела павлака

1 ½ лажиче прашок за пециво

1 кесичка ванилин шеќер

1 лажица ушеќерен ѓумбир (јас го употребив оној што ми остана од правењето на сирупот од ѓумбир, ако користите купечки исецкајте го)

½ лажиче мелен ѓумбир

1 јајце

upside-down apricot sour cream cake

намачкајте го дното и страните на тавче со пречник од околу 20 cm и посипете го со шеќерот. наредете ги половинките кајсии со исечената страна надолу да се покрие целото дно.

состојките за тестото изматете ги сите одеднаш и сипете го тестото врз кајсиите. печете го колачето околу 25 – 35 минути во рерна загреана на 180°C. потоа оставете го малку да се олади, па превртете го во чинија за послужување.

upside-down apricot cake

we often make upside down cakes. the one with plums is one of our favorites, we make it with apples in winter. or this one with cherries and soft cornflour dough. but, this one with apricot is different. first, it’s made with apricots, although it is equally delicious with plums, too, or with a combination of apricots and plums. and second, the dough is made with a lot of sour cream and ginger.

the pictured cake is made with ⅔ cup sour cream, but i recommend using more, because the dough was softer and fluffier when i made it with more. it may need more baking time, so check the cake, and cover loosely with baking paper if it starts to brown on top, but is not done at the bottom.

recipe adapted from here.

prevrteno kolache so kajsii i gjumbir

10 – 12 apricots, depends on their size

1 tablespoon butter, for coating the pan

2 – 3 tablespoons white or brown sugar

kolache so kajsii pavlaka i gjumbir

for the dough:

1 cup flour

⅓ cup white or brown sugar

4 tablespoons sunflower oil

⅔ – 1 cup sour cream

1 ½ teaspoons baking powder

1 sachet vanilla sugar

1 tablespoon candied ginger (i used the one that was left from the ginger syrup, if you use store-bought chop it up in little pieces)

½ teaspoon ginger powder

1 egg

apricot sour cream cake

coat the bottom and sides of a 20 cm baking pan with butter. sprinkle the sugar over the butter and top with the halved apricots placing them cut side down.

beat the dough ingredients together and pour the dough over the apricots. bake for 25 – 35 minutes in an oven preheated at 180°C. cool a little, then invert to serve.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Банана мафини со кафе / Banana coffee muffins
next post: Чворчиња со лукче / Garlic knots

3 Comments

 1. Elena

  Здраво, додека го читам рецептов за колачево, да ве прашам и да не имате некој испорбам рецепт за џем/мармалад од кајсии? Додека ги има на пазар сега да ги искористиме за да ги имаме и во зима?

  Поздрав

 2. да, елена. јас сé уште не сум правела џем од кајсии, ама мајка ми прави секоја година. последниве години обично го прави со џемфикс според рецептот напишан на кесичката, бидејќи многу побрзо се прави, а овошјето се готви само една минута и останува прилично свежо.
  инаку класичниот рецепт е од оној дебел портокалов “велики народни кувар”. на 1 kg овошје мајка ми става околу 300 g шеќер. кајсиите треба да бидат исецкани и испасирани и се варат околу 20 минути на јако заедно со шеќерот со постојано мешање, а потоа тенџерето се трга од шпорет, ама мешањето треба да продолжи уште 15 минути, за џемот да не потемни. потоа џемот се сипува во загреани тегли.
  уживај во правењето и пиши ни како испаднало 🙂

Trackbacks for this post

 1. Колач со цреши и сладолед од лимон / Cherry cake and lemon ice cream - Sitno Seckano

Leave a Reply