ова е едно од колачите кои мајка ми одлично ги прави. мене не ми е толку успешно, ама сепак е вкусно. освен со јаболки, често го правиме и со вишни, а понекогаш и со црни или црвени рибизли или сливи.

тесто:
3 јајца
3 лажици вода
10 полни лажици шеќер (јас овде ставив кафеав шеќер)
10 неполни лажици брашно

фил:
малку маргарин за подмачкување на тавчето
2 лажици шеќер
1 лажичка цимет
неколку јаболки, измиени, излупени и исечени на тенки кришки

подмачкајте тавче 28 со маргарин, посипете го со шеќерот и циметот и наредете ги кришките јаболки да го покријат дното на тавчето.
изматете ги состојките за тестото, сите одеднаш (сакам вакви колачи, каде сé се мати одеднаш). сипете го тестото врз јаболките и ставете го колачето да се пече во рерна загреана на 200-220°C. по 15-тина минути намалете ја температурата на 175°C и печете го колачето додека тестото не се испече (проверете со чачкалица). јаболките треба да останат на дното, само мене тоа не ми успева, не знам зошто.
потоа оставете го да се олади 5 минути, па превртете го на тањир за послужување.
убаво е со шлаг одозгора, ама најдобро е да ставате шлаг на секое парче кое ќе го послужите, а не да го мачкате целото колаче, освен ако не мислите веднаш целото да го изедете.

this is one of my mother’s excelent cakes. i don’t make it that good, but it’s still veru tasty. we usually make it with apples or sour cherries, but sometimes we put redcurrants, blackcurrants or plums.

dough:
3 eggs
3 tablespoons water
10 full tablespoons sugar (here i used light brown sugar)
10 not so full tablespoons flour

filling:
margarine for the pan
2 tablespoons sugar
1 teaspoon cinnamon
couple of apples, washed, peeled and cut in thin wedges

butter a 28 cm cake tin with margarine, sprinkle with sugar and cinnamon and arrange the apples to cover the bottom.
mix all the ingredients for the dough at once (i love cakes that you make mixing all the ingredients at once). pour the dough over the apples and bake the cake in a preheated oven at 200-220°C. after 15 minutes or so reuce the heat to 175°C and leave to bake until done (check with inserting a toothpick). the apples should stay at the bottom, but i have never succseded in this.

leave the cake to cool for 5 minutes, then invert it on a plate.
it goes nicely with beaten cream on top.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Лиснато тесто со јагоди и крем од ванила / Puff pastries with strawberries and vanilla cream
next post: Печено поховано пилешко / Baked breaded chicken

Trackbacks for this post

  1. Превртено колаче со кајсии / Upside down apricot cake | sitnoseckano

Leave a Reply