измешајте во една длабока чинија:

1/2 – 3/4 шоља пченични никулци
1/2 лажиче црвен пипер
сол и бибер

во друга длабока чинија изматете 1 јајце со малку вода.

земете 4 пилешки бели меса и секое потопете го во јајцето, па извалкајте го во пченичните никулци, па пак потопете го во јајцето и пак извалкајте го во никулците. ваквите бели меса наредете ги во тавче со малку зејтин и испечете ги во загреана на 180°C околу 30-40 минути. убаво е со бланширани брокули.

in a deep dish mix:

1/2 – 3/4 cup wheat germs
1/2 teaspoon red pepper powder
salt and pepper

in another deep dish beat 1 egg with a little water.

take 4 boneless skinless chicken breasts and dip each in the egg, roll in the germs, then dip it again in the egg and roll it in the germs. put the chicken breasts in a oiled pan and bake at 180°C for 30-40 минути. serve with blanched broccoli.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Превртено колаче со јаболки / Upside-down apple cake
next post: Табуле салата …. Tabbouleh salad

Leave a Reply