сте ги пробале ли сосовите на мирана? кој е вашиот омилен? мене на прво место ми е синап. го ставам во сендвичи, помешан со мед, врз пилешко, пред да го печам, во преливи за салата, во ќофтиња… а еве уште една вкусна идеја како да го употребите.

tart so sinap i domati-5
scroll down for the recipe in english

рецептот е од овде.

tart so sinap i domati-8

500 gr замрзнато лиснато тесто, одмрзнато

2 – 3 лажици Мирана Синап

рендан кашкавал, или сирење

2 големи домати, исечени на кругови

сол, бибер

свежи тревки (јас обично ставам магдонос и копар)

1 лажица ладно цедено маслиново масло

јас користам плитко тавче со пречник од 22 cm на кое му се вади дното. можете да употребите било какво тавче со приближни димензии, или малку поголемо, бидејќи тестото би било доволно и за поголемо тавче.

tart so sinap i domati-9

намачкајте го тавчето со путер, исечете го тестото малку поголемо од тавчето, префрлете го во тавчето и притиснете го на дното и страните. размачкајте го синапот рамномерно на целото дно, распоредете го ренданиот кашкавал, па наредете ги доматите, со преклопување.

посипете ги со сол, бибер и свежи тревки и прелијте 1 – 2 лажици маслиново масло, внимателно врз секоја тревка, за да не се пресушат во печењето. ставете го тартот да се пече во рерна загреана на 200°C, околу 25 – 35 минути.

тестото кое остана јас го наполнив со замрзнати вишни посипани со малку шеќер. имавме и десерт.

tart so sinap i domati-12

the recipe is from here.

1 sheet (500 g) frozen puff pastry, thawed

2 – 3 tablespoons Dijon mustard (i used a jar of pickled mustard seeds from mirana)

grated cheese

2 – 3 ripe tomatoes, thinly sliced in rounds

salt, black pepper

fresh herbs (i use parsley and dill)

1 tablespoon extra virgin olive oil

my tart tin in 22 cm in diameter with removable bottom. you can use any shape of tart tin with similar dimensions, or a little bigger, because there is enough pastry for a bigger tin.

tart so sinap i domati-15

cut the pastry slightly bigger than the tart tin and line the bottom and sides of the buttered tin. spread the mustard in a thin later at the bottom. scatter the grated cheese, arrange the tomato slices, overlapping and sprinkle the fresh herbs and a little salt and freshly grated black pepper.

drizzle the olive oil, especially over the herbs to prevent them from over-drying while baking. bake the tart in an oven preheated to 200°C, around 25 – 35 minutes.

tart so sinap i domati-27

i filled the leftover puff dough with frozen sour cherries, sprinkled with a little sugar and we had a dessert.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Ќофтиња од грав и домашни земички / Bean burgers with homemade buns
next post: Вегански сладолед / Vegan ice cream

Leave a Reply