деновиве младото кромитче е сé поприсутно на пазарите, па еве ви идеја (освен онака да си го грицкате) како да се насладувате со него. јас измешав обично брашно со интегрално брашно од спелт (спелта, пир) и со пченични никулци, ама ако сакате можете да употребите и само обично брашно или да направите некоја друга комбинација.

savory maffins with green onions

scroll down for the recipe in english

mafini so kromitche

за 12 мафини:

½ лажиче сува мајчина душица

½ лажиче оригано

250 gr брашно (од кои 100 gr интегрално брашно од спелт, 1 лажица пченични никулци, а останатото обично сенаменско брашно)

2 лажички прашок за пециво

рендана кора од ¼ лимон

¼ лажиче сол

200 ml кефир (или млеко, јогурт)

2 јајца

50 ml масло

3 млади кромитчиња, исецкани на тенки кругчиња (и белиот и зелениот дел)

1 лажица интегрален сусам

scallion muffins

помешајте ги во една вангла сувите состојки: мајчината душица, ориганото, брашното, прашокот за пециво, ренданата кора од лимон и солта. додајте ги кефирот, јајцата и маслото и изматете со миксер, па додајте ги младите кромитчиња.

сипете ја смесата во тавче за мафини обложено со хартиени чашки, посипете ги со сусам и печете ги мафините на 175°C околу 15 минути. најубави се топли.

savory muffins

you can’t miss the spring onions at the green markets these days, so here is an idea how to enjoy them. i used a mixture of all purpose and whole spelt flour and wheat germs, but feel free to make your own mixture, or use just all purpose flour.

scallion herb muffins

for 12 muffins:

½ teaspoon dried thyme

½ teaspoon oregano

250 gr flour (of which 100 gr whole spelt flour, 1 tablespoon wheat germs and the rest all purpose flour

2 teaspoons baking powder

grates zest from ¼ lemon

¼ teaspoon salt

200 ml kefir (or mils, yogurt)

2 eggs

50 ml sunflower oil

3 scallions, thinly sliced (white and green parts)

1 tablespoon whole sesame seeds

in a bowl mix the dry ingredients: thyme, oregano, flour(s), baking powder, lemon zest and salt. add kefir, eggs and oil and mix with an electric mixer. add the scallions and stir.

place paper liners in a muffin tin, pour the mixture and sprinkle with sesame seeds. bake in an oven preheated at 175°C, around 15 minutes. they are best served warm.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Зеленчукова супа / Rich vegetable soup
next post: Посни рецепти / Lenten recipes

4 Comments

  1. domakjinka

    Odlichni se, no osekjam deka kje bidat ushte povkusni so luk! Kje probam za da potvrdam 🙂

  2. со младо лукче? интересно звучи.

  3. Викторија

    Бојана, каде да најдам spelt flour?

  4. Викторија, мислам дека може да се најде брашно од спелта во некоја од продавниците за здрава храна, Биокулт или некоја слична.

Leave a Reply