јанија е едно од моите омилени јадења. долго се готви, ама нема многу работа. може и сите зеленчуци да ги ставите на почетокот одеднаш, ама јас не сакам да ги преварам морковите па ги додавам во манџата при крај. овој пат додадов и сладок компир, кој убаво се вклопи.
janija 2-18
scroll down for the recipe in english
1 црвен кромид, крупно исецкан
1 жолт кромид, крупно исецкан
500 gr телешко, на парчиња
2 l вода
сол и црн бибер
1 лажица мешан сушен зеленчук
2 лажици домашен кечап (или 1 лажица доматно пире)
2 компира, крупно исечени
1 сладок компир (бел)
10-тина бамји, исечени на половина
месо од 1 – 2 печени модри патлиџани
3 – 4 моркова
1 пашканат
1 истолчено лукче
janija 2-22

на загреано масло ставете го кромидот кратко да се пржи. додајте го телешкото, водата, 1 лажичка сол, бибер, мешаниот сушен зеленчук и кечапот. кога ќе зоврие, покријте го тенџерето со капак и намалете ја температурата на тивко. гответе го месото околу 1 саат, па додајте ги компирите, слаткиот компир, бамјите и модрите патлиџани и продолжете со готвење на тивко. по 1 саат додајте ги морковите и пашканатот и гответе ја манџата уште еден саат, па проверете дали месото е омекнато. ако е доволно само со вилушка да го притиснете за да се распадне, тогаш е готово. ставете 1 – 2 лажички сол (по вкус) и истолчено лукче и промешајте.

послужете ја јанијата посипана со: ситно сецкан рузмарин + истолчено лукче + малку рендана кора од лимон. ова му додава неочекувана свежина на вкусот на манџата.
janija 2-19
this beef stew is one of my favorite. it does take some time to cook the meat, but it’s really easy to make. you can put all the vegetables at the beginning, but i want to avoid overcooking the carrots, so i put them in near the end. this time i added a sweet potato, which blended in perfectly.
1 red onion, chopped
1 red onion, chopped
500 gr beef, cubed
2 l water
salt and black pepper
1 mixed dried vegetables
2 tablespoons homemade ketchup (or 1 tablespoon tomato puree)
2 potatoes, roughly diced
1 sweet potato
around 10 okra, halved
flesh from 1 – 2 roasted eggplants
3 – 4 carrots
1 parsnip
1 garlic clove, minced

heat some oil in a big pot and fry the onions for a few minutes. add the beef, water, 1 teaspoon salt, black pepper, mixed dried vegetables and ketchup. bring to boil, then cover and let simmer at low temperature. cook the meat for an hour, then add potatoes, sweet potato, okra and eggplants. after about an hour add the carrots and parsnip and continue cooking the stew covered and on low temperature for another hour, or until the meat is tender and falls apart when pressed with a fork. add 1 – 2 teaspoons salt (to taste) and a minced garlic clove and stir.

serve the beef stew sprinkled with finely chopped rosemary + minced garlic clove + a little lemon zest.
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Посни рецепти / Lenten recipes
next post: Булгур со спанаќ / Spinach with bulgur

Leave a Reply