едвај дочекав да се појават јагоди на пазар. планирав неделава секој ден да правам по нешто со јагоди, ама времево реши да нé врати накај есен, па една ваква супа е посоодветна.

scroll down for the recipe in english

супава се прави додека да трепнеш, а е многу вкусна од сувите печурки, кремаста од кокосовото млеко и налутнува од лутата пиперка. ако не сакате луто, ставете блага пиперка или благ чили сос.

2 шољи вода

1 лажичка сол

1 лажичка зачинал или вегета или мешан сушен зеленчук

1 конзерва кокосово млеко

1 лажица изрендан свеж ѓумбир или 1 лажиче сув мелен ѓумбир

1 младо лукче, исецкано на тркалца

пола лута пиперка или 1 лажиче лут чили сос

многу свеж магдонос, исецкан

½ лажиче мелена сува тропска трева (lemongrass)

скоро 500 gr свежи шампињони, исецкани + неколку суви вргањи

ставете малку маслиново масло во тенџере и загрејте го на средно. ставете ги свежите печурки, лукчето, пиперката и ѓумбирот да се запржат минута-две.

додадете ги во тенџерето водата, кокосовото млеко, солта, сушениот зеленчук, тропската трева, пола од магдоносот и сувите вргањи. промешајте, поклопете ја супата и оставете ја да се готви на тивко десетина минути. послужете ја со уште свеж магдонос. уживајте.

i wanted to write about strawberries since they’ve just appeared at the markets, but the weather here is cold and rainy and a soup like this one is more adequate.

this soup can be made in a blink. it’s very tasty because of the dried mushrooms, coconut milk adds creaminess and the chili makes it a little hot. if you don’t like hot chillies, use sweet chili or sweet chili sauce.

2 cups water

1 teaspoon salt

1 teaspoon dried mixed vegetables

1 can coconut milk

1 tablespoons fresh ginger, minced or 1 teaspoon dried

1 tablespoon minced young garlic

1 small hot green chili pepper, minced (and de-seeded) or 1 teaspoon hot chili sauce

a handful of chopped cilantro

½ teaspoon dried lemongrass

almost 500 gr fresh button mushroom + a handful of dried slippery јacks (sticky buns)

pour a bit of olive oil into a medium pot and heat over medium heat. add the button mushrooms, minced garlic, chili pepper and ginger. stir for 1-2 minutes.

add the water, coconut milk, salt, dried vegetables, lemongrass, half of the cilantro and the dried mushrooms. stir.
cover and turn the heat to low. cook for 10 minutes, until the flavors have time to mingle. serve with more cilantro sprinkled over the bowl. enjoy.

 

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Whole-wheat pizza ….. Пица со интегрално брашно
next post: Сладолед од јагоди и јогурт / Strawberry yogurt ice cream

Trackbacks for this post

  1. Посни рецепти / Lenten recipes | sitnoseckano

Leave a Reply