Кога живеевме во стан со многу слаба рерна, најмногу сакавме добра рерна за да печеме домашна пица. И сега во новиот стан, конечно можеме да печеме пица и домашна пица правиме барем еднаш неделно. Со цел да јадеме поздраво, експериментирав со интегрално брашно и дојдов до овој рецепт за пица тесто кој е ем здрав, ем вкусен. Ако прв пат правите пица со интегрално брашно, направете го рецептов со пола обично, пола интегрално, за да видите дали вкусот ќе ви се допадне.

scroll down for the recipe in English

за 4 лица:

 • 500 гр. брашно (250 гр. обично и 250 гр. интегрално или 125 гр. обично и 375 гр. интегрално)
 • 1 свеж квасец или 1 кесиче сув квасец
 • 45 мл. маслиново масло
 • 350 мл. топла вода
 • 2 лажичиња шеќер или мед
 • 1 лажиче сол

Ако користите свеж квасец, растопете го во голем сад со водата и шеќерот или медот и оставете го на топло место, покриен со крпа околу 10 минути. Потоа додајте ги останатите состојки и прво со лажица, па потоа со раце измешајте го тестото. Ако користите сув квасец измешајте сé одеднаш. Измесете го тестото околу 2-3 минути, формирајте го во форма на топка и вратете го во големиот сад, измачкајте го со масло од сите страни, и покриено со крпа, оставете го да нарасне барем 30 мин на собна температура или на топло.

Ако тестото сакате да го користите следниот ден или после 6-8 часа, ставете го во фрижидер покриено со крпа веднаш штом ќе го оформите во топка. Јас често правам тесто во недела, за ручек или вечера во понеделник. Ако сакате да го замрзнете тесто, откако ќе нарасне за 30 мин. измесете го околу 1 минута, завиткајте го во пластична фолија, па ставете го во пластична кеса и замрзнете го. Кога ќе ви треба тестото, извадете го од кесата и фолијата и ставете го во поголем сад на собна температура да се одмрзне околу 8 саати. Потоа измесете го и формирајте ја пицата.  Ако правите пица откако тестото било во фрижидер, извадете го надвор околу 1 час претходно, и веднаш измесете го, па оставете го да се стопли 1 час и потоа продолжете со правењето на пицата.

Ако правите пица веднаш, по 30-тината минути, измесете го тестото неколку минути и со сукало исукајте го во големина на тавчето кое ќе го користите. Јас пицата ја правам во најголемото тавче од рерната. Тавчето покријте го со хартија за печење и рерната загрејте ја на 250°C. Префрлете го тестото во тавчето и покријте ја пицата со сос од домати и други состојки по избор. Мојата омилена варијанта е шунка, чајна, кашкавал, blue cheese, кромид, љута пиперка и сланина, а понекогаш и ананас од конезерва ! Пицата печете ја околу 12 минути, додека тестото не е сосема испечено одоздола. Се надевам ќе ви се допадне!

We’ve wanted to make homemade pizza for ages, but we lived in a place with a weak oven. Now in our new place, we make homemade pizza at least once a week. Here is the recipe I came up with using half or more of whole-wheat four, which makes for a healthy and delicious dough. Try the recipe with half whole-wheat and half all-purpose flour if it’s your first time making whole-wheat pizza, to make sure you like the taste. I think it tastes better than all white flour pizza dough.

for 4 servings:

 • 4 cups flour (2 cups all-purpose and 2 cups whole-wheat or 1 cup all-purpose and 3 cups whole-wheat)
 • 1 packet instant dry yeast
 • 1/4 cup olive oil
 • 1 teaspoon salt
 • 2 teaspoons sugar or honey
 • 1 1/2 cups warm water

Mix all the ingredients in a big bowl, first with a spoon and then by mixing by hand. Form the dough in a ball, place in the big bowl, oil the bowl and the ball itself, cover with a clean cloth and leave to rise for at least 30 min. in a warm place. You can also freeze the dough right after shaping the ball, by wrapping it in plastic wrap and then placing in a plastic bag, or you could leave the formed dough in the fridge to rise for anything from 8 hours to 1 day. When you want to use the frozen dough, take out to thaw at room tempreture for at least 8 hours, then knead for couple of minutes and shape pizza. From the fridge, take the dough out an hour in advance, knead for a minute and leave at room temperature for 1 hour to warm up.

But if you are making the pizza right away, after the 30 minute rise, knead for couple of minutes, then using a rolling pin, flaten it into the shape of your pan. I use the largest pan that came with the oven. Cover the pan with baking paper, then transfer the dough. Preheat the oven to 450°F (250°C) degrees, top the pizza with your desired toppings and bake for around 12 minutes until the bottom is well baked. Hope you like it as much as I do ! Enjoy !

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Салата со печено цвекло и анасон / Baked beetroot and fennel salad
next post: Тајландска супа од печурки / Thai mushroom soup

Trackbacks for this post

 1. Пица / Pizza - Sitno Seckano

Leave a Reply