наједноставниот сладолед што можете да го направите со овошје. мислам дека бев шесто или седмо одделение, кога баба ми ми го откри рецептот за овој овошно-јогуртен сладолед и од тогаш го правам секое лето со разни овошја. банани, праски, диња, цреши, вишни, круши… ама мислам дека со јагоди е највкусен.

scroll down for the recipe in english

рецептот е едноставен, изматете заедно иста количина овошје, шеќер и јогурт и замрзнете ја смесата, ама лесно се прават и варијации. јас овде ставив 1 шоља јогурт, 1 ½ шоља јагоди исецкани во сецко и ½ шоља шеќер.

this is the easiest ice cream you can make with fruit. i was, i think, twelve when my grandmother revealed this recipe to me and i’ve been making it every summer since then, with different fruits, bananas, peaches, melon, cherries, sour cherries, pears… but i think it’s best made with strawberries.

the recipe is simple: whisk together equal amounts fruit, yogurt and sugar and freeze it, but it’s easy to make variations. here i mixed 1 cup yogurt, 1 ½ cups strawberries cut in a food processor and ½ cup sugar.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Тајландска супа од печурки / Thai mushroom soup
next post: Галета со јагоди / Strawberry galette

4 Comments

  1. испробано! ептен лесен рецепт, лесноп се памти, а и вкусен!! јас гто пробав и со млеко, место јогурт и убав ми е 🙂

  2. Љупка

    Едноставен рецепт, а преубав вкус. Свежото овошје сепак е незаменливо. Фала!

Trackbacks for this post

  1. Сладолед од праски / Peach ice cream - Sitno Seckano
  2. Банана сплит со сладолед од путер од кикирики / Peanut butter ice cream banana split - Sitno Seckano

Leave a Reply