син ми мартин многу сака јагоди. и свежи и во разни колачи. прво се израдува кога ме виде како ги редам врз тестото, па се разочара дека ги посипав со оцет балсамик, рече дека не сака ни да проба, ама кога излезе галетата од рерна, убаво испечена и миризлива, не можеше да одолее, проба и се воодушеви. не знам што им прави оцетот балсамик на јагодите, ама вкусот е ненадминлив.

scroll down for the recipe in english

од оваа количина тесто излегуваат две галети. тестото е прилично неутрално, па едната галета ја направив со кремсир и домати, ама не беше нешто што вреди да се слика. повкусна би била со урда или сирење наместо кремсир.

рецептот е прилагоден од тука.

тесто:
(за 2 галети)

3 шољи интегрално брашно (јас измешав пченично и ‘ржано)
¼ лажиче свежо мелен црн бибер
1 путер, ладен, исечен на коцки
3 – 4 лажици ладна вода

фил:

20 – 30 јагоди
2 лажици оцет балсамик
2 лажици мед

измешајте го брашното со биберот, додадете ги коцките путер и мешајте со прсти, со вилушка или со блендер за тесто, додека не се добијат зрнца. додавајте ладна вода по 1 лажица, додека не се спои сé во тесто. поделете го тестото на два еднакви дела, завиткајте ги во проѕирна фолија и ставете ги во фрижидер најмалку 1 час, или до следниот ден.

кога ќе го извадите тестото од фрижидер, исукајте го во круг со пречник отприлика 35 cm. јас ова го правам врз малку побрашнета хартија за печење ставена врз најголемиот плех од рерната, превртен наопаку. вака нема потреба да го префрлувате исуканото тесто од маса врз тавче.

во средината на тестото, на околу 5 cm од ивицата, наредете ги јагодите исечени на пола. попрскајте ги со оцет балсамик, па прелијте ги со мед. завиткајте ја ивицата врз јагодите.

печете ја галетата во рерна загреана на 180°C околу 40 минути, или додека тестото не се испече и не се зарумени.

my son, martin, loves strawberries. at first he was delighted that i was arranging strawberries on the galette, then he was disappointed to see me pour balsamic vinegar over them, declared that he won’t even taste a bite… but then, when the galette came out of the oven, beautifully baked and fragrant, he couldn’t resist, took a bite and was pleasantly surprised. i don’t know what the balsamic vinegar does to the strawberries, but the taste is unsurpassed.

this amount of crust is enough for two galettes. i filled one of the crusts with cream cheese and tomatoes, but it wasn’t something worth posting here. it would be better with feta cheese instead of cream cheese.

the recipe is adapted from here.

crust:
(makes 2)

3 cups white whole flour (i mixed wheat and rye)
¼ teaspoon freshly ground black pepper
1 cup butter, cold, cut into cubes
3 – 4 tablespoons cold water

filling:

20 – 30 strawberries
2 tablespoons balsamic vinegar
2 tablespoons honey

mix flour and black pepper in a bowl. cut in butter, blend until crumbs form. sprinkle on water, one tablespoon at a time, until you can form the dough into a ball. cut the ball into two equal pieces, wrap in plastic. refrigerate at least 1 hour or overnight.

roll out dough to a 35 cm circle. i do the rolling over lightly floured baking paper, over a cookie sheet.

arrange the strawberries on top of the dough, 5 cm from the edge, spinkle with the balsamic vinegar and pour the honey. then fold dough over, overlapping where necessary.

bake in a preheated oven at 180°C until golden brown & bubbling, about 40 minutes.

 

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Сладолед од јагоди и јогурт / Strawberry yogurt ice cream
next post: Шопска салата / Shopska salad

5 Comments

 1. Mmm… ovo mora da je božanstveno, prelepo izgleda!

 2. Daniela

  Galetata vo nashata kukja stana omilen leten desert ili vecera (vo solena varijanta)…Preporachuvam kombinacija modar patlidzan i sino sirenje ili modar i bieno sirenje…Nanadminliv vkus…
  Pozdrav
  Daniela

 3. daniela

  Bojana, stvarno magija pravi balsamikoto…
  Probav varijanta i so kajsii…Epten vkusno…

 4. Super idei od vas dvete Daniela i Daniela 🙂

Trackbacks for this post

 1. Блог избор [Мај, 2012] | Кригла Пиво

Leave a Reply