овие слатки мали срциња се нешто како after 8 чоколатцата. многу лесно се прават и многу се вкусни.

scroll down for the recipe in english

рецептот е од овде.

2 шољи просеан шеќер во прав + плус за посипување

3 лажици пченкарен сируп (мојот е од грција, ама сум видела и тука во продавница, на полиците кај медот)

2 лажички вода

1/4 лажиче екстракт од ментол (или малку повеќе)

100 gr чоколадо

обложете едно големо тавче или послужавник со мрсна хартија и посипете ја хартијата со шеќер во прав.

во вангла измешајте ги пченкарниот сируп, водата и екстрактот од ментол. мојот сируп беше прилично стврднат и густ во теглата, па ја ставив десетина минути во врела вода да стане потечен. полека додадете го шеќерот во прав, мешајќи додека целосно не се измеша со сирупот, а потоа со раце измесете ја смесата додека не се спои во топка.

со сукало посипано со шеќер во прав, врз површина исто посипана со шеќер во прав, исукајте ја смесата многу тенко, на 5 mm или потенко и исечете срциња или други форми со калап за колачи намачкан со шеќер во прав.

наредете ги срцињата во тавчето обложено со хартија и оставете ги да се сушат неколку часа или преку ноќ. еднаш или два пати во текот на сушењето превртете ги, за да се засушат и од долната страна.

откако ќе се исушат, можете да ги оставите така, а можете и да ги брцнете во стопено чоколадо или да ги ишарате со чоколадо.

за шарањето, наредете ги срцињата блиску едно до друго. ставете го стопеното чоколадо во кесичка, отсечете мало ќоше од кесата и ишарајте ги така што ќе притискате на чоколадото од горе, да тече низ дупчето.

готовите срциња чувајте ги на ладно.

these cute little hearts are something like after 8 chocolates. they are very easy to make and very tasty.
the recipe is from here.

2 cups sifted powdered sugar + extra for dusting
3 tablespoons light corn syrup
2 teaspoons water
1/4 teaspoon peppermint oil or extract
100 gr chocolate

line a baking sheet with parchment paper. sprinkle with a dusting of powdered sugar.
in a medium sized bowl, add corn syrup, water, and peppermint oil. slowly add powdered sugar, stirring until it is mixed, then using your hands, knead it into a ball. it will be coming apart at first, but with some firm kneading, it will soften and turn into a minty ball.
using a rolling pin that has been lightly dusted with powdered sugar, place the ball on a surface dusted with powdered sugar. roll dough, making sure to add a sprinkle of sugar here and there so nothing sticks, until it is 5 mm thin, or even thinner.
using a small heart-shaped or other form cutter dusted with powdered sugar so it does not stick, cut out forms in the dough and place them on the baking sheet.
once all rounds have been cut, they need to air dry so the patties get a hard crust, a few hours or over night. make sure you flip them once or twice so that both sides of the patty get a crust.
after they are dry, you can leave them that way, dip in melted chocolate or decorate them with the chocolate.
to decorate, arange the hearts close to each other, put the melted chocolate in a plastic bag, snip a little corner of the bag and push the chocolate through the hole.
keep the hearts in a cool place.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Печен помфрит од сладок компир / Baked sweet potato fries
next post: Хумус и кус-кус со марокански лимони / Hummus and cous-cous with moroccan preserved lemons

6 Comments

  1. Are they really so green just from the peppermint extract, with no additional colouring? Impressive 🙂

  2. yes, the peppermint extract was very green 🙂

  3. That is a lovely edible gift idea. Have to try these out, really love the green colour!:)

  4. thanks, tanja. the ones covered in chocolate were really addictive.

Trackbacks for this post

  1. Новогодишни подароци / Christmas gifts | sitnoseckano
  2. Посни рецепти / Lenten recipes | sitnoseckano

Leave a Reply