вкусот на лимон добро доаѓа како додаток во многу јадења. ако ги пробавте солените марокански лимони, знаете на што мислам. ова чатни е слично, може да се додаде во разни јадења, само има поразличен, интересен вкус затоа што лимоните се печени. ние го јадевме ставено врз ориз, во сендвичи, во салата од печено цвекло… врз парче домашно лепче со пиво намачкано со путер… намачкано на пилешки стекови кои потоа ги испржив во грил-тава. помешaно со компири и моркови за печење. додадено во спанаќ, запечен со јајца на око…

scroll down for the recipe in english

1 мало кромидче, ситно исецкано
4 лимони (3  за печење, 1 за цедење)
околу ¼ шоља маслиново масло
1 лажица мед (или повеќе, според вкус)
сол, бибер

измијте ги убаво лимоните. загрејте ја рерната на 200°C.

од трите лимона за печење отсечете ги врвовите. исечете ги лимоните на кругчиња со дебелина околу 8 mm и извадете ги семките. наредете ги кругчињата во големо тавче врз хартија за печење, намачкани од двете страни со малку маслиново масло.

печете ги лимоните додека не омекнат убаво, околу 20-25 минути. превртете ги после 10 минути. не треба да се исушат и да се зацрнат.

кога малку ќе се оладат, префрлете ги во блендер заедно со сокот, ако пуштиле и ако не е загорен. додадете го исецканото кромидче, медот, сокот од пола лимон и маслиновото масло. сомелете ги лимоните (може да останат мали парчиња), ставете сол и бибер и пробајте. може да додадете сок од лимон, мед или сол според вкус.

чатнито може да стои во фрижидер неколку дена, ама со ладењето станува погусто.

lemon is a great addition to many dishes. if you have tried the morrocan preserved lemons, you know what i mean. this chutney is great like that, but it has different flavor, due to the roasting of the lemons. we had it over rice, in sandwiches, in a baked beets salad… over piece of homemade beer bread with butter… slathered over chicken breasts that i cooked in a grilling pan. stirred into potatoes and carrots ready for roasting. added in spinach baked with eggs…

1 small onion, finely chopped
4 lemons (3  for roasting, 1 for juicing)
¼ cup extra-virgin olive oil
1 tablespoon honey, plus more to taste
salt and freshly ground black pepper

wash the lemons. heat the oven to 200°C.

slice off the ends of the lemons for roasting and slice them in 8 mm-thick rounds. remove the seeds. brush the slices with a bit of olive oil on both sides and arrange on a baking sheet lined with parchment paper.

roast the lemons, turning every 10 minutes, until they are very tender, around 20 to 25 minutes. don’t let the lemons crisp or brown.

when cool enough to handle, transfer the lemons to a food processor. if there are any juices (not burned or blackened) on the baking sheet, add these. add the onion, honey, juice from half a lemon and olive oil. pulse until the chutney is fairly smooth and creamy, with just a few lemon chunks. season with salt and pepper and more lemon juice or honey to taste.

the chutney wil keep for several days in the fridge, but it gets thicker.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Велигденска салата / Easter salad
next post: Coconut Bread ….. Колаче со кокос

3 Comments

  1. Lemon chutney is new to me, and I really have to try it very soon! It looks fantastic!!

  2. Anica

    Mnogu interesno, treba da se proba! Jas sakam da eksperimentiram so nepoznati raboti. No dali limonite se pecat so se kora? Jas taka razbrav. Ajde toa sto se intoksicirani od mnogu hemikalii, ke se potrudime da gi minimizirame, no nema li da gorci korata?

  3. да, со кора се пече лимонот. затоа треба убаво да се измие. не знам дали тоа ќе ги отстрани сите хемикалии од прскањето, ама сепак помага. а горчината ја има по малку, се осеќа, ама не смета, баш добро доаѓа.

Leave a Reply