Еве едно прекрасно едноставно колаче. Рецептов е од австралискиот готвач Бил Гранџер. Јас имам една од неговите книги и ми се допаѓаат неговите убави и едноставни рецепти. Лесно се прави (дали некогаш вoопшто правам тешки рецепти?) плус дома ќе ви мириса на ванила, цимет и кокос цел ден. Највкусно е топло, ама и следните неколку дена е убаво, ако воопшто потрае толку долго. Се надевам ќе ви се допадне!

Scroll down for the recipe in English

за 8 – 10 парчиња:

 • 2 и пол шољи брашно (користете шоља од 250 мл, или чаша од јогурт)
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 шоља шеќер
 • 2 лажички прашок за печење
 • 2 лажичиња цимет
 • 150 гр. кокос
 • 2 јајца
 • 300 мл. млеко
 • 75 гр. путер, стопен

Загрејте ја рерната на 180 Ц степени. Во голем сад измешајте ги сувите состојки, па потоа додадете ги млекото, стопениот путер и јајцата. Со голема лажица или матало измешајте, ама не претерувајте, за да ви остане тестото ровко. Тавчето намачкајте го со зејтин па избрашнете го. Јас користев повисоко тавче со димензии 20 x 10 см, ама можете да го печете и во пониско, но пошироко тавче. Внимавајте во тој случај на времеto на печење, бидејќи ќе биде готово многу побрзо. Печете го околу 60 мин. додека не зарумени и сосема се испече. Оставете да се олади во тавчето неколку минути, па извадете го и уживајте !!

If you think you love banana bread more than anything, you haven’t had this delicious coconut bread. Not only will your house smell amazing, but it will be hard to stop at one slice. I know. I tried. The recipe is by Bill Granger. I like his tasty and simple recipes a lot. Hope you enjoy it !

for 8 – 10 slices:

 • 2 1/2 cups all purpose flour
 • 2 teaspoons baking powder
 • 2 teaspoons cinnamon
 • 1 cup sugar
 • ~ 1 1/2 cups unsweetened coconut flakes
 • 6 tablespoons melted butter
 • 1 teaspoon vanilla extract
 • 2 eggs
 • 1 1/2 cup milk

Pre-heat your oven to 350 F degrees (180 C). In a large bowl, mix all the dry ingredients, then add the vanilla, milk, eggs and melted butter. Mix with a spoon or whisk, but don’t over do it, so your bread will be moist and crumbly. Grease and flour a bread pan, then pour the mxture and bake for about 1 hour, until the bread is golden and baked throughout. Cool in the pan for few minutes, then remove and serve. This bread is delighful the same day as baked, but also still delicious in the next few days. Enjoy !

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Чатни од лимон / Lemon chutney
next post: Greyhound

Leave a Reply