scroll down for the recipe in english.

ова е малку поинаков начин на подготвување палента: крцкави ќуфтиња направени од само неколку состојки. рецептот е од списанието на џејми оливер.

за 6-8 ќуфтиња:
200 g палента
2 лажици маслиново масло + за пржење
сол и бибер
150 мл зовриена вода

измешајте ги палентата, солта, биберот и маслиновото масло, па додајте ја зовриената вода да добиете густо тесто. од него направете 6-8 ќуфтиња па пржете ги во малку масло средно загреано, прво од едната страна, околу 8 минути, да се оформи коричка, па додадете малку зејтин и превртете ги од другата страна.
убави се додека се топли. ние ги јадевме со зелена салата, школки од конзерва и мајонез.

a different way of cooking polenta: crispy crusts made from scratch. the recipe is from jamie magazine.

200g quick-cook polenta
2 tablespoons olive oil, plus extra for frying
salt, pepper
150 ml boiling water

put the quick-cook polenta in a bowl with the olive oil, season with sea salt and freshly ground black pepper and mix well. add the boiling water to make a dough. divide into 6-8 pieces, and pat out to make cakes the size of thick hamburgers. place a frying pan over a medium heat, add a little olive oil and cook the polenta cakes on one side until a crust has formed. add a few more drops of oil, turn and repeat on the other side. it should take about 8 minutes per side to get a good crust.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Шакшука …… Shakshouka
next post: Салата од просо / Millet salad

3 Comments

  1. Ana

    на македонски јазик се вели ќОфте а не ќУфте … срамота е јазикот да не се знае, а на ваква интернет страница за рецепти, не се пишува на дијалект.

    • ти благодарам за забелешката, ана. но, тука не се работи за незнаење, туку за избор.

Trackbacks for this post

  1. Посни рецепти / Lenten recipes | sitnoseckano

Leave a Reply