дома ретко јадеме вакви салати, со некоја житарка, иако се вкусни и е многу здраво да се јадат житарките цели и необработени. оваа шарена салата не може да не биде вкусна и здрава со сите интересни состојки во неа. и многу е згодна за прилагодување, употребете тоа што имате. наместо јачмен – просо, булгур, кус-кус…, наместо тиква – цвекло или моркови, наместо ф’стаци – бадеми, лешници, ореви, семки од тиква или сончоглед… тука добро би дошле и брокула или зелена салата.

pumpkin avocado salad salata tikva

scroll down for the recipe in english

salata tikva barley salad

 

1 шоља јачмен

½ средна тиква, излупена и исечена на коцки колку залак

1 авокадо, излупено и исечено на парчиња

шака непечени ф’стаци

зрна од ½ калинка

 

прелив:

1 – 2 чешниња лукче, излупени и грубо исецкани

маслиново масло

¼ солен марокански лимон, крупно исецкан (или сок од ½ лимон + малку сол)

многу свеж магдонос

 

наредете ги парчињата тиква во тавче во еден слој, ставете им малку сол и малку маслиново масло и печете ги во загреана рерна на 200°C околу 20 минути, или додека не омекнат.

јачменот ставете го во тенџере со вода и варете го околу 20 минути, или додека не омекне. исцедете го и ставете го во сад за салата.

состојките за преливот изблендирајте ги, па со нив прелијте го сварениот јачмен и промешајте. врз јачменот ставете ги парчињата печена тиква, авокадото, ф’стаците и калинката и послужете ја салатата.

 

barley pumpkin salad salata tikva avokado

i must admit that we rarely eat salads like this, with whole grains, although i know they are tasty and healthy. this colorful salad has a few interesting ingredients that make it really unforgetable, but it is also easily adapted to your taste and the things you have in your pantry. you can substitute millet or bulgur or cous-cous for the barley, use beets or carrots instead of squash. put almonds, hazelnuts, walnuts, pumpkin seeds or sunflower seeds if you don’s have pistachios… or add broccoli and lettuce.

 

1 cup barley

½ medium pumpkin or butternut squash, peeled and cut in bite-sized cubes

1 avocado, peeled and cubed

a handfull of raw pistachios

seeds from ½ pomegranate

 

lemon dressing:

1 – 2 garlic cloves, peeled and roughly chopped

olive oil

¼ moroccan preserved lemon, roughly chopped (or juice from ½ lemon + salt)

a lot of fresh parsley

 

place the pumpkin in a pan in one layer, drizzle with a little olive oil and sea salt and bake in a preheated oven at 200°C about 20 minutes, or until soft.

put the barley in a pot with water and cook about 20 minutes, or until the barley is tender. drain and transfer to a salad bowl.

put all the dressing ingredients in a food processor to make the dressing. pour the dressing over the barley and mix well. add the pumpkin, avocado, pistachios and pomegranate seeds and serve.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пилешко кари / Chicken curry
next post: Срциња со желе од јагоди / Valentine hearts with strawberry jelly

4 Comments

  1. domakjinka

    Mislam deka seme od chia bi bilo odlichno nadopolnuvanje!!!

  2. mmmmm, sigurno. ne sum probala seme od chia do sega, bash bi sakala da probam.

Trackbacks for this post

  1. Посни рецепти / Lenten recipes | sitnoseckano
  2. Пити со печурки и тиква / Pumpkin and mushrooms tarts | sitnoseckano

Leave a Reply