мислам дека нема некој кој не ги сака “ресана” или “јафа” колачите. сакав да се обидам да ги направам, инспирирана од овој рецепт, а на сајтот на маја, provereni recepti – cooks and bakes најдов детално објаснување како да се направат. за роденден од колегите добив калапи за колачи во форма на срциња во неколку големини и веќе немаше дилема што ќе направам за св. валентин.

valentines 2013-39

scroll down for the recipe in english

valentines 2013-8

тестото е класичен пандишпан, желето е купечко, со вкус на јагода, а преливот од црно чоколадо.

valentines 2013-13

прво напревете го желето според упатството, истурете го во тавче или рамна чинија и оставете го неколку часа да се стврдне во фрижидер. најдобро е желето да има дебелина од околу 5 mm.

за тестото:

4 јајца

4 лажици шеќер

4 лажици брашно

valentines 2013-16

изматете ги сите состојки заедно со миксер додека не се добие мазно пенасто тесто, околу 5 – 10 минути. тестото истурете го во голем плех врз хартија за печење, без да го разлевате по целата површина на плехот, тоа само ќе се разлее. печете го во рерна загреана на 200°C околу 10 – 15 минути. проверувајте го на 5 минути да не се препече.

кога ќе го извадите тестото од рерна, оставете го да се олади. потоа одвојте го од хартијата за печење и исечете ги срцињата.

желето исечете го на помали срциња. врз секое срце од тесто ставете по едно срце од желе, со помош на рамна лажица или спатула. вака наредените срциња ставете ги во фрижидер на половина час. тоа ќе помогне желето да се залепи за тестото.

valentines 2013-43

стопете 150 – 200 gr чоколадо на пареа (во сад поставен врз тенџерче со вода која полека врие). секое колаче потопете го во чоколадото со страната на која е желето. или ако тоа оди тешко, прелијте ги колачите со чоколадото или премачкајте ги со четка. оставете ги на ладно додека чоколадото не се стврдне и… ете… домашни “ресани” во форма на срце.

valentines 2013-22

од тестото и желето кои ми останаа, со додаток на сецкано јаболко, добивме уште едно слатко доживување.

valentines 2013-27

i haven’t met anyone who doesn’t like “resana” or “jaffa” cakes. i was inspired to make them at home by this recipe, аnd on maja’s blog, provereni recepti – cooks and bakes i found a nice explanation how to make them. my coleagues gave me heart-shaped cookie cutters in different sizes for birthday, and that was it, i knew what i want to make for valentine’s day.

valentines 2013-44

first make the jelly, according to package instructions. pour the jelly in a pan or flat plate and leave to set for a few hours in the fridge. it’s best if the jelly is around 5 mm thick.

for the cake:

4 eggs

4 tablespoons sugar

4 tablespoons flour

valentines 2013-48

mix everything with an electric mixer until the batter is smooth and foamy, around 5 – 10 minutes. pour the batter onto a cookie sheet lined with parchment paper, without spreading, it will spread on it’s own. bake the cake in a preheated oven at 200°C around 10 – 15 minutes. check every 5 minutes so the cake doesn’t burn.

leave the cake to cool, then peel it from the parchment paper and cut hearts.

valentines 2013-11

cut the jelly with a smaller heart-shaped cutter. put a jelly heart over every cake heart, using a spatula. put the cookie-jelly hearts in the fridge for half an hour. this will help the jelly to stick to the cake.

melt 150 – 200 gr chocolate over a hot-water bath. dip every cake in the chocolate with the jelly side. or, if that’s difficult, pour the chocolate over the cakes or smear it with a brush. leave the cakes in a cool place until the chocolate is set… and… you have homemade heart-shaped jaffa cakes.

valentines 2013-26

i combined the leftover cake and jelly with chopped apple and we had another sweet and delicious dessert.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Салата од јачмен, тиква и авокадо / Pumpkin avocado barley salad
next post: Желе од вино / Wine jelly

Leave a Reply