кога ќе купите на пазар тиква од 6 kg, од неа можете неколку пати да направите пита, колач, мафинисупасалата или смути. можете и да замрзнете дел од пирето од тиква за правење колачи кога тиквите ќе ги нема на пазар, а можете да пробате и нешто ново, како овие солени пити со тиква и печурки. ние дома повеќе сакаме пити од тиква во блага варијанта, ама и овие солениве не беа воопшто лоши. тестото лесно се развлекува тенко, а кога ќе се испече е крцкаво од афионот, а филот е повеќе или помалку слатко-солен, во зависност од тоа колку е блага тиквата.

рецептот е од овде.

scroll down for the recipe in english

galeti so tikva i pecurki-3

за тестото:

2 шољи сенаменско брашно

1 лажиче сол

2 лажици афион

½ лажиче мелен црн бибер

1 јајце

1 белка (жолчката зачувајте ја за премачкување, измешана со малку вода)

¼ шоља ладна вода

¼ шоља маслиново масло

за филот:

300 – 500 g тиква, исечена на средно крупни парчиња

1 голем кромид, исечен на тенки кришки

1 – 2 чешниња лукче, истолчени

300 – 400 g свежи печурки, исецкани на четвртинки или поситно

маслиново масло

сол и бибер

една лажица гарам масала

galeti so tikva i pecurki-7

ставете ги парчињата тиква, кромидот, печурките и лукчето во тавче, прелијте ги со малку маслиново масло, ставете сол и бибер и печете ги во загреана рерна на 180°C, околу 25 минути, или додека тиквата не омекне. додека зеленчукот се пече, направете го тестото.

помешајте ги брашното, солта, црниот бибер и афионот. додајте ги јајцето, белката, маслото и водата и убаво измешајте со вилушка да се спои сето тоа во тесто. додајте брашно или вода ако е потребно. ставете го тестото во фрижидер додека зеленчукот не се испече и олади, или направете го ден-два порано и чувајте го во фрижидер.

кога зеленчукот ќе се подолади, додајте му гарам масала (или друг зачин по желба) и сол и бибер (ако е потребно) и промешајте го.

galeti so tikva i pecurki-10

поделете го тестото на 4 дела (или на повеќе, за помали пити) и секој исукајте го тенко во квадрат од околу 20 cm. ставете по ¼ од филот во средина на секоја кора и премачкајте ги ивиците на тестото со изматената жолчка. префрлете две спротивни ќошиња врз филот и спојте ги во средината. потоа префрлете ги другите две ќошиња и притиснете ги ивиците да се спојат.

наредете ги питите во големо тавче обложено со хартија за печење, премачкајте ги со изматената жолчка и печете ги во загреана рерна на 180°C околу 25 – 30 минути, или додека кората не се зарумени убаво.

galeti so tikva i pecurki-19

you can make a few pies, cakes, muffins, smoothiesa soup and a salad if you have a 6 kg pumpkin brought from the green market. you can even freeze some pumpkin puree to have at hand when pumpkin season is over. but if you want to try something new, these pumpkin mushroom tarts are perfect. my family prefers sweet pumpkin pies, but these savory tarts were not so bad either. the crust is crunchy from the poppy seeds and the filling can be more or less sweet, depending on the sweetness of the pumpkin.

the recipe is from here.

galeti so tikva i pecurki-20

crust:

2 cups all-purpose flour

1 teaspoon salt

2 tablespoons poppy seeds

½ teaspoon freshly grated black pepper

1 egg

1 egg white (reserve the egg yolk for brushing the tarts, whisked with a little water)

¼ cup cold water

¼ cup olive oil

filling:

една лажица гарам масала

300 – 500 g pumpkin, cubed

1 big onion, sliced thinly

1 – 2 cloves garlic, minced

300 – 400 g mushrooms, sliced

olive oil

salt and pepper

1  tablespoon garam masala

galeti so tikva i pecurki-25 (2)

put the pumpkin, onion, mushrooms and garlic in a baking pan, drizzle with olive oil, sprinkle with salt and pepper and roast in an oven preheated at 180°C, about 25 minutes or until the pumpkin is softened. while the vegetables are roasting, make the crust.

combine flour, salt, poppy seeds and black pepper. add the egg, egg white, water and olive oil and stir with a fork. add a bit more water or flour as necessary. keep the dough in the fridge while the vegetables are roasting and cooling. the crust can be made ahead and left to rest in the fridge for two days.

when the vegetables have cooled a little, add garam masala (or some other spice to taste), and salt and pepper if necessary and stir.

divide the dough in 4 (or more pieces, for more smaller tarts) and roll them thinly in a 20 x 20 cm square. put ¼ of the filling in the middle and brush the edges of the dough with egg yolk. bring two opposite corners of the dough into the center and pinch together. lift the two remaining corners up to the center, and pinch the seams to seal.

arrange the tarts on a parchment paper lined baking sheet, brush the tops of each tart with egg wash and bake in an oven preheated at 180°C about 25 – 30 minutes, or until the tarts are golden.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Праски / Peaches
next post: Пита од тиква / Pumpkin pie

Leave a Reply