сите супи од тиква што сум ги направила до сега биле добри, ама не доволно за да се најдат тука. моркови, кари, мускатно оревче и разни други зачини се најдоа во нив, ама тоа не беше тоа. сé додека не додадов праз, лута пиперка и кокосово млеко. вкусот на тиквата пак е тука и е јак, ама заедно со сите други состојки се добива супа од која ќе сакате да си дотурите.

pumpkin soup-10

scroll down for the recipe in english

pumpkin soup-2

за четворица:

1 лажица маслиново масло

1 кромид, исечен крупно

2 лукчиња, исецкани крупно

1 праз, измиен и исечен на кругчиња

½ лажиче мелена тропска трева (лимонова трева, lemongrass)

½ лута чили пиперка, исечена на ленти

500 gr тиква, исечена на парчиња

500 ml вода

1 лажица мешан сув зеленчук

1 лажиче сол, или по вкус

200 ml кокосово млеко

pumpkin soup-18

ова убаво тенџере ми е поклон од оља од ja u kuhinji. фала, оља. / the beautiful pot is a gift from olja from ja u kuhinji. thanks, olja.

загрејте го маслото во тенџере и ставете ги кромидот и лукчето да се пропржат кратко. додајте ги празот, тропската трева, пиперката и тиквата и оставете ги и нив да се испржат малку.

ставете ја водата, мешаниот сушен зеленчук и солта и варете ја супата на средно околу 20 – 30 минути, додека тиквата не омекне.

изблендирајте ја супата, додадете го кокосовото млеко и послужете ја посипана со семки од тиква.

pumpkin soup-9

i’ve tried a few recipes for pumpkin soup, but none of them was good enough to make it’s way on the blog. carrots, curry, nutmeg and other spices went in them, but the soup was just so-so until i added leeks, chile pepper and coconut milk. the pumpkin flavor is still strong, but together with the rest of the ingredients you get a soup which you’ll want to make again.

pumpkin soup-12

serves 4

1 tablespoon olive oil

1 onion, roughly chopped

2 garlic cloves, chopped

1 leek, washed and sliced

½ teaspoon ground lemongrass

½ hot chile pepper, sliced

500 gr pumpkin, cubed

500 ml water

1 tablespoon mixed dried vegetables

1 teaspoon salt, or to taste

200 ml coconut milk

heat the oil in a pot and cook the onion and garlic briefly. add leek, lemongrass, chile and pumpkin and cook for a couple of minutes.

add water, mixed dried vegetables and salt and cook on medium heat about 20 – 30 minutes, or until the pumpkin is softened.

puree the soup with a blender, add coconut milk and serve sprinkled with pumpkin seeds.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Варено вино / Mulled wine
next post: Бомбици од урми и какао / Date cocoa truffles

9 Comments

 1. :))

  Super ti je čorbica, baš imam bundevu u frižideru i razmišljam šta s njom da uradim 😉

 2. Јелена

  Одлично изгледа – едвај чекам да ја пробам! Едно прашање за тропската трева (lemongrass) – ја има да се купи некаде во Скопје?

 3. јелена, не сум сигурна дали има некаде тропска трева во скопје, можеби во големите маркети или во продавниците за здрава храна. јас имам мало шишенце сува и мелена тропска трева од холандија, иако секаде наидувам дека сувата не може ни одблизу да се спореди со свежа.
  ако не најдеш, можеш да ја замениш со рендана кора од лимон или комбинација од рендана кора од лимон и рендан свеж ѓумбир, или сушен и мелен. пробај, па кажи како испаднало.

 4. Јелена

  Мене не ми успеало да најдам тропска трева во Скопје. Сувата не сум ја пробала ама свежата е ептен супер – 2-3 пати си имам донесено од странство и ја смрзнувам исецкана. Малку наликува на стракчиња млад кромид 🙂 и последниот пат ја ставив во тегличка со вода за да пушти жили, па после тоа ја пресадив во саксија. Сега за сега добро се држи… ако се размножи, ќе има и за берење (а и за давање расад!)

 5. еј, јелена, супер што си ја засадила. збори ѝ, пеј ѝ, сé што треба да порасне 🙂

 6. mila

  има тропска трева и ла ча

 7. супер, фала на инфо. јас еднаш начекав и на зелено пазарче.

 8. Јелена

  Вчера ја направив и одлична е! Фала!

 9. еј, јелена, здраво 🙂 баш ми е мило дека ти се допаднала, и нас ни е една од омилените супи.

Leave a Reply