неверојатни бомбици од урми, зрна какао, лешници и зачини, кои ги правевме кога бев на гости кај биби. освен што имаат многу интересен вкус – благи се од урмите, а малку лутки од црвениот пипер – немаат никаков додаден шеќер, масло, јајца, млеко, вегански се и без глутен. на сето тоа и сирови.
date truffles raw
scroll down for the recipe in english
рецептот е од овде.
излегуваат околу 24 бомбици.
raw date cocoa truffles

200gr лешници

4 лажици сирови зрна какао (или какао во прав)

15-тина меки урми

2 лажици ликер од кафе

околу ½ лажиче лут црвен пипер

околу ¼ лажиче мускатно оревче

какао за валкање

raw date cocoa bean truffles

пробајте да најдете меки урми. ако не се баш меки, ставете ги да отстојат во топла вода да омекнат.

исчистете ги зрната какао и сомелете ги во мелница за кафе. лешниците сомелете ги во сецко, па додајте ги сите други состојки во сецкото и измешајте сé да се добие еднолична смеса.

ставете ја смесата во замрзнувач околу 15 минути. потоа правете топчиња од неа и валкајте ги во какао.

бомбиците чувајте ги во фрижидер или замрзивач.

raw date cocoa bean

these incredible truffles from dates, hazelnuts and spices, we made when i visited my friend bibi. aside their deliciousness – they are sweet from the dates and a little hot from the cayenne pepper – they have no added sugar, oil, eggs, milk, they are vegan and gluten-free. and raw.
the recipe is adapted from here.
yealds around 24 truffles.

200 gr hazelnuts

4 tablespoons cocoa beans, or cocoa powder

around 15 soft dates

2 tablespoons coffee liqueur

about ½ teaspoon cayenne pepper

about ¼ teaspoon nutmeg

cocoa powder for rolling

raw date truffles

if your dates aren’t soft, soak them in warm water to soften.

grind cocoa beans in a coffee grinder. process the hazelnuts in a food processor. add the rest of the ingredients to the hazelnuts and blend everything.

transfer to a bowl and place in the freezer for 15 minutes. then roll into balls and roll the balls in cocoa powder.

keep the truffels in the fridge or the freezer.

date truffles
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Супа од тиква / Pumpkin soup
next post: Пилешко кари / Chicken curry

2 Comments

  1. Јелена

    Јас ги пробав – ЕПТЕН се вкусни! Браво!

Trackbacks for this post

  1. Банана мафини со кафе / Banana coffee muffins | sitnoseckano

Leave a Reply