одамна имам мерак да ги направам овие колачи. ги имав пробано само еднаш како мала, негде на гости и бев воодушевена од вештината на домаќинката да направи колачи кои изгледаат исто како праски. неодамна почнав да налетувам на рецепти за праски и еве, конечно, ги направив.

peaches-8

scroll down for the recipe in english

има различни рецепти за овие колачи, јас следев еден кој ми изгледаше наједноставен и со најмалку чекање, ама од него добив 162 колачиња, т.е. половинки праски, кои се печеа во пет тури. ако тоа ви изгледа многу, преполовете го рецептот. за еден дел од колачите користев црвена и портокалова боја во прав, иако обично ги избегнувам вештачките бои во готвењето, ама имав желба праските да изгледаат како оние кои ги памтам од детството. другите ги потопував во сок од калинка. бојата беше многу бледо розева, ама сепак беа вкусни како и првите. можеби со сок од цвекло би се добиле порозеви колачи, или со куркума – портокалови, ама се плашев да не го променат вкусот на колачите. ако имате некој предлог како да се обојат колачиве со природни бои, пишете ми.

рецептот е од овде. користев шоља од 240 ml.

400 g шеќер

1½ шоља сончогледово масло

1 шоља млеко

4 јајца

1½ лажиче прашок за пециво

1 кесичка ванилин шеќер

650 – 800 g брашно

помешајте ги шеќерот, маслото, брашното, млекото, јајцата, прашокот за пециво и ванилата. ако треба додајте брашно за да се добие тесто од кое може да се прават топчиња. загрејте ја рерната на 180°C. подгответе големо тавче обложено со хартија за печење. земајте од смесата со лажиче и правете топчиња големи колку орев. наредете ги во тавчето и печете ги 15 – 20 минути. треба да останат бели, да не се заруменат. во зависност од количината што ја правите, можеби ќе треба да ги печете во неколку тури. додека една тура се пече, тестото чувајте го во фрижидер.

peaches-11

кога ќе се оладат, со нож извадете ги средините на секое полутопче и сомелете ги во сецко. трошките од средините се потребни за филот. во филот може да се стават и мелени ореви, стопено чоколадо или колачите да се наполнат само со еурокрем.

за филот:

на секоја 1½ шоља трошки од тестото, потребно е:

4 лажици џем

1 лажица ликер од кафе (или рум)

малку млеко (по потреба)

помешајте ги трошките со џемот и ликерот и додајте доволно млеко за да се добие густа смеса. наполнете ги половинките праски со смесата и спојте по 2. потоа следи валкањето во шеќер.

½ шоља млеко

црвена и портокалова боја за храна

1 шоља шеќер

ставете по пола од млекото во две мали здели и обојте ги розево и портокалово. ставете го шеќерот во трета здела. потопете ја секоја праска до пола во розевото млеко, другата половина во портокаловото, па извалкајте ја во шеќер. праските е најдобро да отстојат до следниот ден во затворена кутија.

peaches-14

i wanted to make these cookies since i was a kid. i tried them only once at someone’s house, i don’t remember where, but i remember being amazed at the skill with which the hostess made this cookies look like perfect peaches. i ran across a few recipes for peaches on the net so i made them, using the recipe that sounded simplest, but it produced 162 cookies/half peaches. i had to bake them in 5 rounds. so if this sounds too much, just half the recipe.

i used red and orange food coloring to color some of the cookies. i don’t like using artificial colors, but i wanted the cookies to look exactly like the ones i remember. i dipped the rest of the cookies in pomegranate juice, which made them only pale pink, but equally tasty. i suppose beet juice would give stronger pink, or turmeric for orange, but i was afraid they would affect the taste. please share if you have ideas for coloring these cookies with natural colors.

the recipe is from here. i used a 240 ml cup.

400 g sugar

1½ cups sunflower oil

1 cup milk

4 eggs

1½ teaspoons baking powder

1 teaspoon vanilla extract

650 – 800 g flour

combine the sugar, flour, oil, milk, eggs, baking powder and vanilla. add more flour if needed to form a soft dough. heat the oven to 180°C. line a baking sheet with parchment paper. roll teaspoons of the mixture into walnut-sized balls. arrange them in the pan and bake for 15-20 minutes. the cookies should stay pale in colour and not at all golden. if you make the whole quantity, you may need to bake the cookies in a couple of rounds. keep the dough in the fridge while one round is baking.

when the cookies have cooled a bit, cut a circle in the bottom of each cookie, scoop out the center and grind the cookie crumbs in a food processor, until it resembles coarse sand. you need this for the filling. you can add ground walnuts to the filling or melted chocolate or just fill the cookies with nutella.

filling:

for every 1½ cups cookie crumbs, add:

4 tablespoons jam

1 tablespoon coffee liqueur (or rum)

milk (if necessary)

combine everything and mix well. add milk to achieve thick mixture. fill the cavity of half the cookies and press another half on top to sandwich them together.

sugar coating:

½ cup milk

red and orange food coloring

1 cup sugar

fill two small bowls with the milk and color in pink and orange. put the sugar in another bowl. dip half of each peach into one color, the other half in the other color and then coat in sugar. the cookies are best the next day. keep them in an airtight container.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Новогодишни подароци / Homemade holiday gifts
next post: Пити со печурки и тиква / Pumpkin and mushrooms tarts

Leave a Reply