рецептот за пита со тиква го објавивме уште во 2009та година. оттогаш, со секое ново правење, менував по нешто. во тестото редовно ставам по малку пченкарно брашно, го правам со путер, наместо маргарин, ставам прилично повеќе тиква и ја печам во малку поголемо тавче, па филот не е премногу висок и порамномерно може да се испече.

пирето од тиква можете да го направите со динстање или на пареа.

scroll down for the recipe in english

pita so tikva-12

тесто:

2 шољи брашно (од кои 1 – 2 лажици пченкарно, а останатото сенаменско или мешано интегрално и сенаменско)

1 лажица шеќер

120 g путер, ладен, исечен на коцки

4 – 5 лажици ладна вода

измешајте ги брашното и шеќерот, па додајте ги коцките путер и мешајте со прсти или со блендер за тесто додека не се направат зрнца. додавајте по една лажица ладна вода и мешајте го тестото сé додека не успеете да ги споите зрнцата во топка тесто. ставете го тестото во фрижидер додека го подготвувате филот. тестото може да се направи и неколку дена однапред и да стои во фрижидер додека не ви притреба, или да се замрзне.

развлечете го со сукало и ставете го на дното и на страните од тавче со пречник од 20-25 cm, премачкано со путер. или, полесно е, исечете го тестото на кришки со дебелина од околу 1 cm и натапкајте ги и спојте ги на дното и страните од тавчето.

pita so tikva-3

фил:

¾ шоља шеќер

1 лажиче мелен цимет

½ лажиче мелен ѓумбир

¼ лажиче мелено каранфилче или морско оревче

¼ лажиче мелен кардамом

2 јајца

600 g пире од тиква

½ шоља оризово млеко во прав, нерастворено

изматете ги сите состојки за филот и сипете го филот врз тестото. ставете ја питата да се пече на 250°C околу 15 минути, а за тоа време од остатоците од тестото можете да направите украсни форми и да ги наредите врз филот. потоа намалете ја температурата на 200°C и печете ја питата уште половина час, или додека филот не се стврдне.

pita so tikva-10

i had to repost the recipe for pumpkin pie, initially posted in 2009, because i have changed many things in the recipe since then, and this pie is definitely more delicious. i added corn flour to the crust and make it with butter. i put more pumpkin puree in the filling and i use a bigger pie pan, so the filling is not too high and bakes more evenly.

i make the pumpkin puree by cooking the pumpkin in just half an inch of water, or by steaming it.

pita so tikva-2

crust:

2 cups flour (in which i put 1 – 2 tablespoons corn flour, and the rest is all-purpose flour, or a mixture of whole-wheat and all-purpose)

1 tablespoon sugar

120 g butter, cold, cubed

4 – 5 tablespoons cold water

whisk the flours and sugar in a bowl. cut in butter, blend until crumbs form. sprinkle on water, one tablespoon at a time, until you can form the dough into a ball. refrigerate until you make the filling. the crust can be made a couple of days ahead and refrigerated or freezed for a few months. roll the dough on a floured surface to fit 20-25 cm pan, or, slice off 1 cm thick slivers of the dough, place them in and around the bottom and sides of the pan, pushing them together.

pita so tikva-6

filling:

¾ cup sugar

1 teaspoon ground cinnamon

½ teaspoon ground ginger

¼ teaspoon ground cloves or nutmeg

¼ teaspoon ground cardamom

2 eggs

600 g pumpkin puree

½ cup rice milk powder

mix everything, pour into the pie shell and put in the oven preheated at 250°C for around 15 minutes, while you can make decorations from the dough scraps. arrange them on the filling and put the pie back in the oven, but lower the temperature to 200°C. bake half an hour longer, or until the filling is set.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пити со печурки и тиква / Pumpkin and mushrooms tarts
next post: Колаче со јаболка и дуњи / Apple quince cake

Trackbacks for this post

  1. Динстана тиква / Candied pumpkin - Sitno Seckano
  2. Мини пити со јаболка / Mini apple pies - Sitno Seckano

Leave a Reply