оригиналниот рецепт за ова колаче е со јаболка и боровинки. не сум го пробала така, мене ми дојде идеја дека ќе биде вкусно со јаболка и дуњи затоа што сакам дуњи и секогаш сум во потрага по интересни колачи со нив.

kolace so dunji i jabolka-2

scroll down for the recipe in english

рецептот е прилагоден од тука.

тесто:
½ шоља павлака, кефир или јогурт
2 јајца
1 кесичка ванилин шеќер
100 g путер, ладен (или сончогледово масло)
⅔ шоља шеќер
1 ⅓ шоља брашно
1 кесиче прашок за пециво

овошен слој:

3 мали јабoлка
3 големи дуњи
1 – 2 лажици вода
1 лажица шеќер
горен слој:

⅔ шоља брашно
80 g путер, ладен
⅓ шоља шеќер
½ лажиче мелен цимет

kolace so dunji i jabolka-9

прво подгответе го филот. излупете ги јаболката и дуњите, исчистете ги од семки и исечете ги на тенки кришки. ставете ги дуњите во тенџере заедно со водата и шеќерот, поклопете ги и ставете ги на јак оган. кога ќе зоврие, намалете ја температурата и гответе ги десетина минути. потоа додајте ги јаболката и гответе ги уште десетина – петнаесет минути или додека овошјето не омекне.

оставете го овошјето да се олади сосем, може и во фрижидер или замрзнувач, или направете го еден ден однапред.

потоа направете го горниот слој. ставете ги сите состојки во сецко и измешајте ги додека не се спојат во грутки и ронки. или измешајте ги со прсти. префрлете ја смесата во друг сад и ставете ја во фрижидер додека го правите тестото.

ако го правите тестото со путер, повторно можете да го употребите сецкото, а со масло може да се направи и со миксер. и во двата случаи тестото излегува меко и вкусно.

ако го правите тестото во сецко, прво убаво измешајте ги брашното, шеќерот и путерот, а потоа додајте ги останатите состојки и мешајте додека не се соединат. во миксер може да ги изматите сите состојки за тестото одеднаш.

обложете тавче со димензии околу 20 x 30 cm со хартија за печење и премачкајте го со путер. загрејте ја рерната на 180°C.

истурете го тестото во тавчето, наредете го овошјето рамномерно по целата површина, па посипете го горниот слој. печете го колачето околу 45 – 55 минути, проверете со чепкалка дали тестото е испечено.

kolace so dunji i jabolka-10

the original recipe for this cake is with apples and blueberries. i haven’t tried it that way, i thought that it would be delicious made with apples and quince and it really is. i love quince and i’m always on a lookout for interesting ways to use them.

recipe adapted from here.

dough:

½ cup sour cream, yogurt or kefir

2 eggs
½ teaspoon vanilla extract
100 g cold butter or sunflower oil
⅔ cup sugar
1 ⅓ cup flour
1 sachet (7 g) baking powder

fruit layer:

3 small apples

3 large quinces
1 – 2 tablespoons water
1 tablespoon sugar

crumble topping:

⅔ cup flour
80 g cold butter
⅓ cup sugar
½ teaspoon ground cinnamon

first prepare the fruit filling. peel the apples and quinces, remove the cores and slice. put the quince slices in a saucepan with water and sugar, cover with a lid and cook over high heat. when the water boils, reduce heat and cook for about 10 minutes. add the apple slices and cook for 10 more minutes or until the fruit is tender.

leave the fruit to cool completely, or place in the fridge or freezer to speed up the cooling process. the fruit filling can be made a day ahead.

now make the crumble topping. place crumble ingredients in a food processor and process on medium speed until the ingredients are combined and the mixture starts to form clumps. or mix everything with your fingers. transfer the crumble mixture into a bowl, cover and refrigerate while preparing the cake batter.

if you make the dough with butter, you can use the food processor again. if you use sunflower oil, you can mix it with an electric mixer. the dough is soft and tasty either way.

place the butter butter, sugar and flour in the food processor and process on medium speed until no large pieces of butter remain. then add the rest of the ingredients and mix until everything is incorporated. with an electric mixer, you can place everything in a big bowl, and mix.

line a 20 x 30 cm pan with baking paper, and grease with butter. heat the oven to 180°C.

spoon the batter into the prepared pan. arrange the fruit over the batter and sprinkle crumble topping over the fruit. bake for about 45 – 55 minutes, or until a knife inserted into the centre of the cake comes out without any batter attached.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пита од тиква / Pumpkin pie
next post: Гулаш со кнедли / Goulash with dumplings

Leave a Reply