не знам дали овој гулаш е автентичен унгарски или не, во секој случај е многу вкусен и е одлична манџа за ова време од годината. ставете лути чили пиперчиња по свој вкус. списокот на состојки е подолг, ама воопшто не е тешко да се направи, и ако немате некој зачин, изоставете го. и кнедлите се убав додаток. обично сме навикнати на кнедли во супа, а овие се малку поразлични, дека се готват на пареа.

gulaz so knedli-7

scroll down for the recipe in english

рецептот е од тука.

за тројца:

1 лажица маслиново масло

2 – 3 средни кромида, ситно исецкани

2 – 3 лажички шеќер

3 лукчиња, истолчени

1 лажичка кумин

½ – 1 лажица благ црвен пипер

3 – 4 лути суви чили пиперчиња (или лут црвен пипер)

½ лажиче оригано

½ лажиче свежa чубрица или тимјан или 2 лажици сувa

1 ловоров лист

⅓ шоља домашен кечап

1 лажица вински или балсамик оцет

1 лажица вустершир сос worcestershire sauce (ако имете)

2 ½ шољи вода

450 – 600 g телешки мускул или телешки врат, исечен на крупни коцки

1 лажиче сол

¼ лажиче црн бибер

за кнедлите:

1 шоља меко брашно

1 лажичка прашок за пециво

½ лажичка сол

⅓ шоља млеко

1 лажица стопен путер или сончогледово масло

gulaz so knedli-3

загрејте го маслото во големо тенџере и запржете го кромидот заедно со шеќерот. додајте ги лукчето и куминот и промешајте. додајте ги другите зачини, црвениот пипер, чубрицата, ориганото и ловоровиот лист. пропржете ги една минута, па додајте ги кечапот, оцетот и водата и месото исечено на парчиња. ставете сол и бибер и оставете да зоврие. потоа намалете ја температурата, покријте го тенџерето со капак и оставете го да се готви околу час и половина, со повремено мешање. пробајте и додајте сол или бибер по потреба.

помешајте ги брашното, прашокот за пециво и солта, додајте ги млекото и стопениот путер и измешајте ги лесно со вилушка. земајте од смесата со лажица и спуштајте во манџата. покријте го тенџерето со капак и оставете го на тивко 15 минути. не го тргајте капакот за кнедлите да се зготват од пареата. по 15 минути проверете со чепкалка дали се зготвени.

gulaz so knedli-10

perfect stew for this time of the year. adjust the hotness according to taste. i really like the addition of dumplings, they are so soft and fluffy because they are cooked in the steam.

the recipe is from here.

serves 3.

1 tablespoon olive oil

2 – 3 medium onions, thinly sliced

2 – 3 teaspoons sugar

3 garlic cloves, minced

1 teaspoon ground cumin

½ – 1  tablespoon sweet red paprika

3 – 4 dried hot red chili peppers

½ teaspoon dry oregano

½ teaspoon minced fresh thyme leaves

1 bay leaf

⅓ cup homemade tomato ketchap

1 tablespoon balsamic or red wine vinegar

1 tablespoon worcestershire sauce (optional)

2 ½ cups water

450 – 600 g chuck roast, cubed

1 teaspoon salt

¼ teaspoon freshly ground black pepper

for the dumplings:

1 cup cake flour

1 teaspoon baking powder

½ teaspoon salt

⅓ cup milk

1 tablespoon melted butter or sunflower oil

gulaz so knedli-6

heat the olive oil in a pot and sauté the onions and sugar until caramelized. add the garlic and cumin, stir. add the rest of the spices, red paprika, oregano, thyme and bay leaf. cook another minute, then add the kechap, vinegar, water, the pieces of meat and salt and pepper. bring to a boil, then lower to a simmer, cover and cook about 1 ½ hours, or until the meat is very tender, stirring occasionally. taste and adjust seasoning with salt and pepper.

mix the cake flour with the baking powder and salt. stir in the milk and the butter, lightly, with a fork. drop the dumpling batter by tablespoonfuls into the simmering stew. cover and cook for 15 minutes. do not uncover the pot while the dumplings are cooking, so they can steam. after 15 minutes, test the dumplings with a toothpick. if the toothpick comes out clean, the dumplings are done.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Колаче со јаболка и дуњи / Apple quince cake
next post: Сок од сладок компир и цвекло / Sweet potato beet juice

Leave a Reply