ако имате соковник, сигурно знаете колку е убаво да се пијат свежо исцедени сокови од овошје и зеленчук. ние поретко цедиме зеленчук, најчесто пиеме сокови од грејпфрут, јаболки, портокали, мандарини, ананас, лимон, крушки, праски, јагоди… од зеленчуците во скоро секоја тура ставаме моркови и цвекло, понекогаш парче свеж ѓумбир, ама во последно време почнавме да додаваме и сладок компир. сокот со сладок компир е многу вкусен и несомнено многу здрав. пробајте. измешајте го со други зеленчуци и овошја и кажете ни која е вашата омилена комбинација.

fruit juice

и уште нешто: ако и вас ви е тешко да ја фрлите пулпата која останува при правењето сок, пробајте да ги направите овие мафини со неа (јас баш во моментов грицкам мафин со пулпа од јаболко, портокал и ананас). или пулпата од моркови ставете ја во супа.

juicer-19

if you have a juicer, you already know how good it is to drink freshly squeezed fruit and vegetable juices. we often make juices with grapefruit, apples, oranges, tangerines, pineapple, lemons, pears, peaches, strawberries… we put carrots and beets in almost every round of juice making, and sometimes a piece of fresh ginger. but lately we started adding sweet potatoes in the mix. the juice with sweet potatoes is delicious and, no doubt, very healthy. give it a try, mix it with other vegetables and fruits and tell us your favorite combination.

juicer-18

and if you, like me, find it hard to through away the pulp that’s left from juicing, try making these muffins with it (as i write this, i am munching on a muffin with apple-orange-pineapple pulp) or put a carrot pulp in a soup.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Гулаш со кнедли / Goulash with dumplings
next post: Колаче со џем од сливи / Plum jam cake

4 Comments

  1. Зорица

    Во кој сооднос се прави сокот?

  2. зорица, убавото кај домашните сокови е дека се вкусни во било која комбинација. нема правила, ние ги правиме со тоа што го имаме во моментот дома. некогаш повеќе јаболки, само еден грејпфрут, некогаш повеќе портокали отколку јаболки. само, кога станува збор за цвекло и сладок компир, гледаме да не претераме затоа што имаат јак вкус, особено цвеклото. најчесто ставаме по едно цвекло и еден или два помали слатки компири на 1 – 1,5 литар сок.

  3. Cece

    Nikogas ne sum probala sladok kompir. Samo se lupi i se stava vo sokovnik? Na vremeto koga odev vo skolo velea deka treba da se izede ziv kompir ako sakas da krenes temperatura 🙂 Ne sum probala!

  4. 🙂 Цеце, од слаткиот компир не се добива температура, слободно може да се јаде жив, а јас не го ни лупам, и во лушпата има здрави работи.

Leave a Reply