пред некое време си купивме соковник. не верував, ама многу добра справа е. секој ден смислуваме некоја нова комбинација од овошје и зеленчук. мојата омилена е јаболко, портокал, јагоди, морков и цвекло + некоја искршена коцка лед… нема подобро освежување.

само некако тешко ми паѓа да ја фрлам пулпата што останува од овошјето. еднаш остатокот од морковите го ставив во супа, еднаш направив колаче со пулпа од јаболко, портокал и лимон, а во овие мафини, наместо сецкани јагоди или некое друго сецкано овошје, ставив остатоци од јагодите од соковникот.

scroll down for the recipe in english

рецептот е прилагоден од овде.

¾ шоља сенаменско брашно

1 шоља интегрално р’жано брашно

½ шоља кафеав шеќер

¼ шоља зејтин

2 лажички прашок за пециво

1 лажичка сода бикарбона

¾ шоља јогурт

сок од ½ лимон

1 јајце

1 кесичка ванилин шеќер

1 – 1½ шоља исецкани јагоди или пулпа од јагоди од соковник (или некое друго овошје: цреши, кајсии, праски, сливи, јаболки…)

неколку ливчиња нане, ситно исецкани (и не мора, јас го имав, па ставив)
измешајте ги брашната, прашокот за пециво, сода бикарбоната, шеќерот и ванилиниот шеќер. додајте им ги маслото, јогуртот, сокот од лимон и јајцeто и матете само додека сé не се поврзе, па додадете го овошјето.
сипете ја смесата во подмачкано тавче за мафини, па ставете ги да се печат во рерна загреана на 200°C, околу 18-20 минути, или додека не се целосно испечени (проверете со чачкалица или со нож).

a few weeks ago we bought a juicer.  it’s a nice gadget to have around. we make juice every day, thinking up new combinations of fruits and vegetables. my favourite is apple, orange, strawberries, carrot and beet + a couple of crushed ice cubes… there’s no better refreshment.

but i find it hard to throw away the pulp that is left from the juicing. once i put what was left of carrots into soup, once i made a cake with apple, orange and lemon pulp. and in these muffins i used the strawberry pulp instead of sliced strawberries. you can use whatever fruit you like, or fruit pulp from a juicer.

the recipe is adapted from here.

¾ cup all-purpose flour

1 cup whole rye flour

½ cup brown sugar

¼ cup oil (i used sunflower)

2 teaspoons baking powder

1 teaspoon baking soda

¾ cup yogurt

juice from ½ lemon

1 egg

1 teaspoon vanilla extract

1 – 1½ cups chopped fresh strawberries or strawberry pulp from juice (or some other fruit: cherries, apricots, peaches, plums, apples…)

a few fresh mint leaves, finely cut (optional)
 whisk the flours, baking powder, baking soda and sugar in a large bowl. add the oil, yogurt, lemon juice, egg and vanilla extract and stir until just combined. аdd strawberries or pulp.
pour the batter in buttered muffin cups. bake the muffins in a preheated oven at 200°C until golden brown and a wooden skewer inserted in the center comes out clean, 18 to 20 minutes.
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пита од просо со спанаќ
next post: Пита со домати и песто од спанаќ / Tomato and spinach pesto pie

Leave a Reply