одлична пита. за комбинацијата од домати и песто не морам ни да спомнувам колку е добра, како створени се еден за друг. пестото го направив со спанаќ наместо босилок и бадеми наместо пињоли. и многу лукче. тестото е феноменално. многу ми беше вкусно, таман толку меко и толку крцкаво колку што сакам. ќе пробам да го искористам и за други пити, со друг солен или благ фил.

scroll down for the recipe in english

рецептот е прилагоден од тука.

за пестото:
(излегува околу 1 шоља)

70 gr непечени и несолени бадеми
1 младо лукче и 3 чешниња старо лукче (или само старо)
115 gr исчистен спанаќ
½ шоља рендан пармезан (или некој кашкавал)
¼ – ½ лажиче сол
¼ шоља маслиново масло

пестото не е тешко да се направи и рачно, ама јас овојпат го направив во сецко, бидејќи машинчето ми е ново и сакав да го испробам. прво сомелете ги бадемите и лукчето, додадете ги спанаќот, пармезанот и солта и мелете додека не се сомеле и измеша сé. додајте го маслиновото масло, промешајте и префрлете го во тегла. може да стои неколку дена во фрижидер, ама горниот слој може да потемни во допир со воздух. ако сакате да го избегнете тоа, сипете тенок слој маслиново масло врз пестото.


за тестото:

¼ шоља пченкарно брашно

1 ¾ шоља сенаменско брашно
1 кесичка прашок за пециво
1 лажиче сол
½ путер (ладен и исечен на коцки)
1 шоља рендан кашкавал
¾ шоља млеко

помешајте ги брашната со прашокот за пециво и солта. додадете го путерот и измешајте го со брашното со блендер за тесто, со вилушка или со прсти, да се оформат зрнца и мали топчиња. додајте го кашкавалот, измешајте, па додајте го млекото и мешајте со вилушка колку да се поврзе сé во меко тесто. поделете го тестото на два дела, едниот малку поголем од другиот.


за питата:
1/2 – 1 шоља песто од спанаќ
3 средно големи домати, исечени на кругчиња
сирење, од око
кашкавал, од око

вклучете ја рерната на 180°C.

на маса посипана со брашно, исукајте го поголемото парче тесто во круг од отприлика 30 cm. ако се лепи, посипете го малку со брашно. превиткајте го тестото на пола и префрлете го во тавче со пречник од 22-24 cm. ако негде тестото се скине, само притиснете го да се залепи.

со лажица, намачкајте слој песто врз дното на тестото, наредете слој домати, па сирење, врз него распоредете повторно слој песто, пак домати, сирење и кашкавал. исукајте го вториот дел од тестото, ставете го врз филот, префрлете ги ивиците од долното тесто врз горното и притиснете малку да се залепат.

направете 4 засека во горното тесто и ставете ја питата да се пече околу 40 минути. покријте ја со хартија за печење или со фолија ако ивицата почне да загорува. оставете ја малку да се олади пред да ја исечете и послужите.

питава може да стои во фрижидер неколку дена, а може и да се замрзне.

great pie. i don’t need to tell you about tomatoes and pesto together, they are meant for each other. but this time i made the pesto with spinach instead of basil and almonds instead of pine nuts. and a lot of garlic. the crust was delightful. it was perfect, exactly soft and crunchy as i like. i’ll make it again with different savory and sweet fillings.

the recipe is adapted from here.

for the pesto:
(yields around 1 cup)

70 gr raw unsalted almonds
1 young garlic and 3 garlic cloves (or just the garlic cloves)
115 gr washed and cleaned spinach
½ cup grated parmesan (or other hard cheese)
¼ – ½ teaspoon salt
¼ cup olive oil

you can make the pesto by hand, but this time i made it in a food processor, because i just bought one and wanted to try it. first process the almonds and garlic, add spinach, parmesan and salt and process until everything is combined. add olive oil and transfer to a jar. it will keep for a few days in the fridge. if you want to avoid darkening, pour a thin layer of olive oil on top of the pesto.


for the crust:

¼ cup corn flour

1 ¾ cup all-purpose flour
4 teaspoons baking powder
1 teaspoon salt
½ butter (cold and cubed)
1 cup grated cheese
¾ cup milk

combine the flour, baking powder and salt in a medium bowl. mix in the butter using a pastry blender, fork, or your fingers until the largest pieces are pea-size. stir in the cheese. pour in the milk and use a fork to gently form a soft dough. divide the dough in two pieces, making one slightly larger than the other.


to make the pie:
½ – 1 cup spinach pesto
3 medium tomatoes, sliced
white cheese
hard cheese

turn the oven to 180°C.

on a floured surface, use a rolling pin to gently roll out the larger piece of dough into a circle about 30 cm across. sprinkle dough with flour if sticky. gently fold the dough in half and transfer into a 22-24 cm pie pan. if the dough tears, simply press it back together with your fingers.

using a spoon, spread a layer of pesto over the bottom of the dough in the pie pan. layer about half of the tomatoes over the pesto. cover the tomatoes with white cheese. spread more pest, layer on the rest of the tomatoes. cover with more white and hard cheese.

roll out the second piece of dough and carefully place it over the pie. fold the edge of the bottom piece over the top piece and press together to seal.

cut four slits in the top of the pie for steam to escape. bake until the crust is golden brown, about 40 minutes. cover the edge with foil if it starts to brown too quickly. let cool for a few minutes before serving.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Интегрални р’жани мафини со овошје / Whole rye fruit muffins
next post: Сок од лубеница и портокал / Orange watermelon juice

6 Comments

  1. Beautiful photos and I like a recipe! I will try soon 🙂

  2. Катерина

    Браво за адаптацијата на рецептот! Превкусен беше! Пошто не бев во можност да најдам свеж спанаќ, го направив со блитва и босилек.

  3. Divan letnji recept!

  4. Greet

    Се пече… а пестото е совршено и за мачкање, мммм 🙂

Trackbacks for this post

  1. Блог избор [Јуни, 2012] | Кригла Пиво

Leave a Reply