вкусно колаче кое многу лесно и брзо се прави, а убаво изгледа. доволна ви е само една вангла за матење, не ви треба миксер и со секое правење можете да му го менувате вкусот со менување на џемот.
scroll down for the recipe in english
други колачи со џем:
рецептот е од тука.
kolace so marmalad-23

1 ⅔ шољи брашно

2 лажички прашок за пециво

¾ шоља шеќер

3 јајца

½ шоља масло

1 шоља павлака (или кисело млеко)

околу ½ шоља џем од сливи (или некој друг)

kolace so marmalad-4

ставете ги брашното, прашокот за пециво, шеќерот, јајцата, маслото и павлаката во вангла и изматете ги со маталка или лажица, не мора со миксер.

тавче со димензии отприлика 18 x 30 cm обложете со хартија за печење и истурете го тестото во него. ставајте од џемот врз тестото со лажица, а потоа поминете со нож да се направат шари.

печете го колачето во рерна загреана на 180°C околу 35 минути.

kolace so marmalad-13

this cake is so easy to make, and it’s so delicious. you just need one bowl for mixing, not even an electric mixer, and you can change the jam every time you make it for a fresh taste.

we love desserts with jam:

the recipe is from here.

kolace so marmalad-26

1 ⅔ cups flour

2 teaspoons baking powder

¾ cup sugar

3 eggs

½ cup oil

1 cup sour cream (or yogurt)

about ½ cup plum jam (or other jam)

in a bowl mix the flour, baking powder, sugar, eggs, oil and sour cream, with a whisk or big spoon.

line a 18 x 30 cm baking pan with parchment paper. pour the batter and dot with the jam, then run a knife to make swirls.

bake in a preheated oven at 180°C for about 35 minutes.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Сок од сладок компир и цвекло / Sweet potato beet juice
next post: Посно / Lent

2 Comments

  1. Го направив со многу мали измени – додадов една лажица рум и екстракт од ванила и иако вкусот беше одличен, џемот пропадна и се испече на дното. Дали го печете неколку минути само тестото, па потоа го додавате џемот? Или можеби го подгревате џемот за да биде потечен? Поздрав

  2. при печењето џемот малку пропаѓа, ама не до дното. не го печам тестото пред да го ставам џемот, а не е ни многу течен, мислам од третата и четвртата слика се гледа дека џемот стои врз тестото и не пропаѓа. можеби павлаката или киселото млеко што сте ги употребиле биле поретки, или јајцата поголеми. пробајте со малку помалку павлака следниот пат.

Leave a Reply