All posts in “quince”

Колаче со јаболка и дуњи / Apple quince cake

оригиналниот рецепт за ова колаче е со јаболка и боровинки. не сум го пробала така, мене ми дојде идеја дека ќе биде вкусно со јаболка и дуњи затоа што сакам дуњи и секогаш сум во потрага по интересни колачи со нив.

Continue Reading…

Новогодишни подароци / Homemade holiday gifts

како и секоја година, и оваа ви предлагаме неколку вкусни подароци кои би можеле да ги подготвите сами дома за своите блиски и пријатели, а и идеи за нивно уживање.

Continue Reading…

Китникес / Membrillo

пред околу 2 години пробав да направам желе бомбони од јаболки и дуњи. не излегоа бомбони, желето не се стврдна доволно, иако беше многу вкусно. сега решив да го направам истото само од дуњи. дуњите имаат повеќе пектин и полесно се згуснуваат. наидов на неколку рецепти за желе од дуњи, или мембријо, како што го викаат во шпанија и една недела (бидејќи за правењето требаат неколку саати) се нафатив да го правам. негде на половина од готвењето, тука се најде татко ми и рече: “ти правиш китникес”. да, колку и да звучи чудно името, желето од дуњи кај нас се вика китникес.

Continue Reading…

Лиснато со есенско овошје / Fall fruit crostata / Печени дуњи / Baked quince

scroll down for the recipe in english.

како што лани им се навртив на тиквите, така оваа есен на дуњите.
печените дуњи се многу вкусни. тоа го заклучив од ова колаче со јаболки, крушки и дуњи, па следниот пат кога најдов убави дуњи на пазар, ги испеков.

ова се печените дуњи со едно од новите чоколадни колачи о’cake.

рецептот за лиснатото е од овде, ама мене нешто не ми се месеше, па го упростив рецептот и употребив замрзнато лиснато тесто.

2 крушки
2 јаболки
1 дуња
2 лажици сок од лимон
1/3 шоља шеќер
2 лажици темно кафеав шеќер
1/4 лажиче мелен ѓумбир
1/2 лажиче мелен цимет
1/4 лажиче мелен пимент

1 пакетче од марципанот од кам-маркет (мислам дека е 200 gr)
500 gr замрзнато лиснато тесто (јас го сакам трио)

излупете и исчистете го овошјето, јаболките можат да останат со лушпа, исечете го на крупни парчиња и помешајте го со сокот од лимон, шеќерот и зачините. префрлете го сето тоа во тавче и ставете го да се пече во загреана рерна на 200°C околу 25-30 минути. додека овошјето се пече, еднаш или два пати промешајте го.

за тоа време одмрзнете го лиснатото тесто, исукајте го малку поголемо од тавче со пречник од 28 cm, намачкајте го тавчето со малку маргарин и префрлете го тестото во него. исукајте го марципанот да го покрие дното на тестото, не е важно ако се раскрши, и префрлете го врз тестото. истурете го испеченото и малку оладено овошје врз марципанот и префрлете ги врз него краевите од тестото кои висат. печете го колачето на 190°C околу пола саат, или додека тестото не е целосно испечено.

2 pears
2 apples
1 quince
2 tablespoons lemon juice
1/3 cup sugar
2 tablespoons dark brown sugar
1/4 teaspoon ground ginger
1/2 teaspoon ground cinnamon
1/4 teaspoon ground allspice

200 gr marzipan (almond paste)
500 gr frozen puff pastry

peel, quarter, and core pears, apples, and quince. you can leave the apples unpeeled if you prefer. in a large mixing bowl, combine the fruits, lemon juice, spices and sugars, and toss to coat. arrange the fruit mixture, along with any juices, in a large oven-proof skillet and roast in a preheated oven at 200°C (400°F), stirring once or twice, until glazed and caramelized, about 25-30 minutes. let cool at room temperature.

meanwhile, thaw the frozen puff pastry.butter a 28 cm round oven-proof pan. roll out the dough on a lightly floured work surface slightly bigger than the pan. carefully fit into the tart pan, letting the excess dough hang over the edge. roll out the almond paste into a round and place in the bottom of the pastry shell. lay out the cooled roasted fruit over the almond paste and fold the edges of the pastry over the filling, pleating the dough as necessary. bake at 190°C (375°F) until pastry is golden brown, about 30 minutes.

за печените дуњи ви требаат:
2 дуњи
сок од половина лимон
3 лажици бел шеќер
2 лажици темно кафеав шеќер
малку цимет и каранфилче
3/4 – 1 шоља вода

исчистете ги дуњите од семките, излупете ги и исечете ги на кришки. помешајте ги со останатите состојки и ставете ги да се печат на 200°C околу 1 саат, или додека не омекнат. повремено промешувајте ги.

for the roasted quince:
2 quince
juice of half a lemon
3 tablespoons sugar
2 tablespoons dark brown sugar
ground cinnamon and cloves
3/4 – 1 cup water

peel, core and cut the quince in chunks. combine with the other ingredients and bake at 200°C for 1 hour, or until the quince become soft.

Желе од јаболки и дуњи / Apple and quince jelly

scroll down for the recipe in english

ова требаше да бидат желе бомбони од јаболки и дуњи, ама тоа не се случи. желето не се стврдна за да може да се сече на коцки, не знам зошто, ама сепак е многу вкусно. многу добро оди врз пудинг од ванила, а го ставив и во гранола, на местото на зејтинот.

рецептот е од тука и тука и од едно мало книжуле кое се вика “кувар за децу и дијеталце” од 1980 година.

2 дуњи
6 јаболки
сок од 1 лимон
1 шоља вода
1 шоља шеќер

дуњите ги исчистив и излупив и ги исеков на чевртинки, а јаболките само ги исеков на чевртинки и ги помешав со сокот од лимон. ги ставив во тенџере со водата и ги варев, со капак, околу 20 минути, додека не омекнаа. потоа ги исчистив јаболките од семките и заедно со дуњите и течноста во која се вареа ги сомлев во блендер. кашата пак ја вратив во тенџерето, ѝ додадов шеќер и ја готвев на тивко со често мешање околу саат и пол. малку се згусна, ама изгледа недоволно. ја префрлив кашата во подмачкано тавче и ја оставив да се лади и да се стврдне до следниот ден. следниот ден желето сеуште не беше доволно стврднато, пробав да го ставам во рерна на 150°C на еден саат, ни тоа не помогна и изгубив трпение и решив да го оставам така како што си е. го префрлив во теглички и сега имаме нешто како мармалатче од јаболки и дуњи.

this was supposed to be apple and quince jellies, but the mash didn’t firm enough so i put it in jars and we eat it like jam or apple sauce. i also put it in granola, instead of the oil.

recipe from here and here and from a small cookbook called “cookbook for children” from 1980.

2 quinces
6 apples
juice from 1 lemon
1 cup water
1 cup sugar

i peeled and cored the quince and cut in quarters and just cut the apples in quarters. mixed them with the lemon juice and cooked them for 20 minutes in one cup water, covered. then i cored the apples and mashed them with the quince and the cooking liquid in a food procesor. i put the mash back in the pot, added the sugar and cooked it for an hour and a half on low heat stirring often. it did thicken a little, but apparently not enough. i put it in a buttered pan and left it to cool and set till the next day. the next day it wasn’t set so i put it in the oven on 150°C for an hour. it didn’t help at all, i lost patience and decided to leave it as it is. it was delicious at this point anyway.

Колаче со дуњи / Quince cake

 

scroll down for the recipe in english

рецепт од тука.

ова колаче е добар начин да се направи нешто со дуњи. очекувајте наскоро и други рецепти со дуњи.

за дуњите:
3 средни дуњи, излупени и исечени на четвртинки
1 и 1/3 шољи шеќер
1 стапче цимет (или пола лажиче мелен цимет)
неколку каранфилчиња
неколку парчиња ѕвездест анис (јас тоа го немам, па ставив малку мелена кинеска мешавина од 5 зачини во која има мелен ѕвездест анис, ама ако немате ни тоа, можете да ја изоставите или да ставите малку мелен ѓумбир)
1 лимон, исечен на дебели кругови

2/3 шоља кафеав шеќер
пола путер (125 gr)

за тестото:
2/3 шоља брашно
1/2 шоља + 1/3 шоља шеќер
1 лажиче прашок за пециво
1/2 лажиче сода бикарбона
3 јајца, одвоени на белки и жолчки
1/3 шоља зејтин
сок од еден лимон (или сокот и месото од лимонот што се вареше со дуњите)

прво сварете ги дуњите во 1l вода заедно со шеќерот, зачините и лимонот, додека не омекнат, па извадете ги од течноста.
намачкајте со малку путер тавче со пречник од 22 cm. во мало тенџере стопете го путерот и додадете му го кафеавиот шеќер, па кога убаво ќе се измешаат сипете го во округлото тавче. исечете ги дуњите на потенки кришки и наредете ги врз шеќерот, да се покрие целото дно.

за тестото прво изматете ги белките со 1/3 шоља шеќер додека не стане цврст снег. во друг сад измешајте ги брашното, шеќерот, содата и прашокот за пециво, додадете ги жолчките, зејтинот, лимонот и една лажица од течноста во која се вареа дуњите, па полека додадете ги и белките.
сипете го тестото врз дуњите и печете го колачето во загреана рерна на 180°C околу 45 минути, или додека тестото во средината не е целосно испечено кога ќе проверите со чачкалица.
оставете го колачето да се олади, поминете со нож по ивицата на колачето да го одвоите од тавчето, па превртете го во чинија за послужување.

течноста во која се вареа дуњите никако не е за фрлање. ние ја разредивме со вода и ја пиевме како сок.

recipe from here.

poached quince:
3 medium quinces, peeled and quartered
1-1/3 cups sugar
1 cinnamon stick
a few pieces of star anise (i didn’t have any, so i used some chinese five spice powder; you can skip this or put some powdered ginger)
a few whole cloves
1 lemon, thickly sliced
2/3 cup brown sugar
1/2 cup butter
cake:
2/3 cup flour
1/2 cup plus 1/3 cup sugar, divided
1 teaspoon baking powder
1/2 teaspoon baking soda
3 eggs, separated
1/3 cup vegetable oil
juice of one lemon or the meat and juice from the boiled lemon
first, poach the quince in 1l water with the sugar, spices and lemon until the quinces are tender.
now prepare the topping. butter the sides of a 9-inch cake pan generously. melt the butter in a small skillet. whisk in the brown sugar. pour into the bottom of the prepared cake pan and set aside to cool for a few minutes. now, slice the cooked quince into 1/4-inch slices and arrange decoratively in concentric circles on top of the brown sugar topping. make sure to cover the entire pan.
now prepare the cake batter. preheat the oven to 180°C. mix the flour, 1/2 cup sugar, baking soda and baking powder together in a bowl. beat in the egg yolks, oil, lemon juice and 1 tablespoon of the cooking liquid. beat the egg whites separately with the remaining 1/3 cup sugar until they hold soft peaks. fold a small amount of the whipped egg whites into the flour mixture to soften it, then fold in the remaining whites. pour into the cake pan over the quince. bake in the preheated oven for about 45 minutes, or until the center of the cake has risen and feels noticeably firm to the touch. cool the cake for 30 minutes or so, to give the topping a chance to solidify a bit. run a small knife around the edge of the cake so that it doesn’t stick to the pan and carefully flip it over onto a serving plate.

you can drink the cooking liquid as if it were juice; delute the sweetness with extra water.