пред околу 2 години пробав да направам желе бомбони од јаболки и дуњи. не излегоа бомбони, желето не се стврдна доволно, иако беше многу вкусно. сега решив да го направам истото само од дуњи. дуњите имаат повеќе пектин и полесно се згуснуваат. наидов на неколку рецепти за желе од дуњи, или мембријо, како што го викаат во шпанија и една недела (бидејќи за правењето требаат неколку саати) се нафатив да го правам. негде на половина од готвењето, тука се најде татко ми и рече: “ти правиш китникес”. да, колку и да звучи чудно името, желето од дуњи кај нас се вика китникес.

membrillo-11

scroll down for the recipe in english

membrillo-4

4 дуњи

еднакво количество шеќер

сок од половина лимон

membrillo-16

убаво измијте ги дуњите, исчистете ги од семките (делот со семки не го фрлајте) и исечете ги на парчиња. ставете ги во тенџере со вода колку да ги покрие и варете ги околу 30 минути или додека не омекнат.

membrillo-2-2

извадете ги од водата (водата не ја фрлајте), измерете ги и изблендирајте ги. потоа помешајте ги со еднакво количество шеќер и сокот од лимон, па гответе ги на средно со повремено мешање додека смесата не се згусне. наместете ја јачината така што смесата полека ќе крчка, ама не да врие силно. на десетина минути промешувајте и проверувајте колку е згусната. јас ја готвев вака 2 часа.

префрлете ја смесата во сад премачкан со путер. јас употребив стаклено тавче со димензии 24 x 15 cm. израмнете ја површината и оставете ја смесата да се стврдне до следниот ден.

китникесот може да стои во фрижидер неколку месеци завиткан во проѕирна фолија. одличен е да се јаде само така, исечен на коцки, со некој јак кашкавал или на лепче намачкано со кајмак.

zele-12

јас од средишните делови со семки од дуњите направив уште едно желе, кое е помеко, ама го има јакиот вкус на дуња. ги сварив во малку вода, потоа таа вода ја процедив, ја помешав со водата во која се вареа парчињата дуњи за китникес и со пола шоља шеќер, сето тоа малку го варев да се згусне, па го префрлив во тегла. ова желе е многу убаво врз сладолед или во мусли.

membrillo-10

two years ago i tried to make apple and quince jellies, but with no success, the jelly never firmed up, although it was very tasty. now i decided to do it only with quinces and make membrillo, or as we call it, kitnikes, because they have more pectin.

membrillo-2

4 quinces

equal amount of white sugar

juice from half a lemon

membrillo-6

Wash and core the quinces (don’t throw away the cores), chop them coarsely and place in a pot with enough water to cover them. boil them for about 30 minutes or until they are soft.

membrillo-4-2

remove excess water and weight. process the fruit until very smooth with a blender. then add an equal amount of sugar and lemon juice and cook over a low medium heat stirring occasionally until the quince paste thickens and has a deep orange color. this took 2 hours for me.

transfer cooked paste to a lightly buttered pan (mine was about 24 x 15 cm) and spread paste flat. leave to cool and harden overnight.

you can keep the membrillo wrapped in plastic wrap in the fridge for months. serve it on its own or with cheese.

zele-5

i made another, softer jelly with the quince cores. i boiled them in a little water, strained that water and combined it with the water from boiling the quince flesh for the membrillo. then i added half a cup of sugar and cooked it until it thickened a little. i keep this jelly in a jar in the fridge. it’s great over ice cream or in muesli.

membrillo-7

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Happy New Year
next post: Варено вино / Mulled wine

Leave a Reply