панакота се прави многу лесно и брзо. само треба да отстои во фрижидер неколку часа или преку ноќ. овде слаткоста од кокосовото млеко одлично се надополнува со киселкастиот сируп од калинки.

scroll down for the recipe in english

рецептот е од тука.

½ шоља кокосово брашно

1 конзерва (400 ml) кокосово млеко

¼ шоља шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

1½ лажиче желатин во прав

2 лажици ладна вода

3 – 4 лажици сируп од калинка

распоредете го кокосовото брашно на дното на големо тавче врз хартија за печење и ставете го во рерна загреана на 150°C околу 5 минути. еднаш или два пати промешајте го и внимавајте да не загори, тоа може многу брзо да се случи. јас првата тура ја ставив на 180°C, отидов во друга соба и не го чув алармот од рерната и… таа тура кокос отиде во канта.

помешајте го желатинот со водата во мала здела и оставете го да набабри.

во мало тенџере загрејте го кокосовото млеко со шеќерот, потпеченото кокосово брашно и ванилиниот шеќер. кога ќе зоврие, намалeте ја температурата, додајте го желатинот, мешајте додека тој не се раствори целосно, па тргнете го тенџерето од шпоретот.

распределете ја панакотата на 3 или 4 чашки и оставете ја во фрижидер најмалку 4 часа да се стврдне. пред да ја послужите, сипете малку сируп од калинка врз панакотата и ставете неколку зрнца калинка.

јас сирупот од калинка го купив во рамстор, ама можете да го направите и сами дома така што ќе загревате сок од калинка додека не се згусне.

this is a very easy and quick dessert to make. the panna cotta just needs to set in the fridge for a few hours or overnight. here the sweetness from the coconut milk goes really well with the tartness of the pomegranate syrup.

the recipe is from here.

½ cup shaved coconut

1 can coconut milk (15 ounces)

¼ cup sugar

1 sachet vanilla sugar

1½ teaspoons gelatin

2 tablespoons cold water

spread the coconut on a parchment lined baking sheet and bake in a preheated oven at 150°C, stirring once or twice,  about 5 minutes. keep an eye on it, it can burn easily. i put my first batch at 180°C, left the kitchen and didn’t hear when the timer went off, so the coconut became dark brown in a minute.

in a small bowl sprinkle the gelatin over the water, stir and set aside to let the gelatin bloom.

in a small saucepan heat the coconut milk, sugar, toasted coconut and vanilla sugar and bring to a boil.  lower the heat, whisk in the gelatin mixture and remove from the heat.

divide the coconut mixture evenly into 3 or 4 serving containers and refrigerate for at least 4 hours.

to serve, spoon a tablespoon of pomegranate syrup on top of the panna cotta and garnish with a few pomegranate seeds.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пилешка супа / Chicken soup
next post: Француска супа од кромид / French onion soup

5 Comments

  1. Anica

    Nesto po moj vkus! Mi se dopagja sostavot, izgledot i nacinot na koj gi opisuvate receptite. Edno golemo BRAVO!

  2. Predivna ti je panna cotta ali mene su slike potpuno očarale, prelepe su!

  3. fala, Olja. i mene mnogu mi se dopagja bojata na kalinkata.

Trackbacks for this post

  1. Посни рецепти / Lenten recipes | sitnoseckano

Leave a Reply