ако ви се допаѓа вкусот на споро пржен, карамелизиран кромид, тогаш ќе ви се допадне и супава. идеална е и сосем доволна за ручек или вечера кога е вака ладно времето. и лесно се прави, иако долго, ама нема многу работа.

scroll down for the recipe in english

јас ја направив супата со вино мадеира. виното може да биде и некое друго, бело вино, или сосема да се изостави.

2 лажици путер

2 лажици масло

4 големи кромида, исечени на пола, па на тенки кришки

2 смачкани лукчиња

½ лажичка сол (или по вкус)

1 лажичка вегета (или сушен мешан зеленчук)

1 l вода (или течност во која се варело телешко месо)

100 ml вино мадеира

рендан кашкавал

кришки француски леб (или каков имате)

загрејте ги путерот и маслото во тенџере кое има капак. ставете ги кромидот и лукчето да се пржат околу 30 минути на многу тивко, со капак. повремено промешајте ги. потоа додадете сол, сушен зеленчук, водата и виното и варете ја супата 30тина минути без капак. до овде супата може да се приготви и еден ден однапред.

разделете ја супата на 4 огноотпорни здели, наредени во тавче. ставете малку рендан кашкавал, па 1 или 2 парчиња леб, па уште доста рендан кашкавал. ставете ги зделите во рерна загреана на 160°C, 15 – 25 минути, додека кашкавалот не се растопи и не се зарумени. послужете ја супата веднаш.

if you like slowly cooked caramelized onions, you will surely like this soup. it’s ideal for lunch or dinner in this cold weather. and it is easy to make, although it needs some time to cook.

i made this soup with madeira wine. you can use white wine or not use wine at all.

2 tablespoons butter

2 tablespoons oil

4 large yellow onions, thinly sliced

2 garlic cloves, minced

½ teaspoon salt, or to taste

1 teaspoon mixed dried vegetables

1 l water or beef stock

100 ml madeira wine

grated cheese

slices of french bread (or any other you have)

heat butter and oil in a pot with a lid. cook the onions and the garlic for 30 minutes on low heat with the lid on, stirring just once or twice. add salt, dried vegetables, water or stock and wine and cook another 30 minutes uncovered. you can make the soup a day ahead up to this point.

ladle the soup in 4 ovenproof soup bowls, arranged in a pan. add a little grated cheese to every bowl. put the bread slices, then top with some more grated cheese. place the bowls in a preheated oven at 160°C, until the cheese is melted and golden brown, about 15 – 25 minutes. serve immediately.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Панакота со кокос и калинка / Coconut pomegranate panna cotta
next post: Колаче со свежи брусници / Fresh cranberry cake

Leave a Reply