не знам дали негде во скопје можат да се најдат свежи брусници. јас ова колаче го направив кога бевме на гости кај маја и џипу во холандија, ама мислам дека ќе биде исто толку убаво и со вишни… или сливи. само ставете помалку шеќер ако се благи.

scroll down for the recipe in english

рецептот е од овде.

142 gr путер
1 ½ шоља свежи брусници
⅓ шоља исецкани бадеми или ореви или други јаткасти плодови по ваш избор
300 gr светло кафеав шеќер
156 gr интегрално брашно
2 јајца
1 лажиче екстракт од ванила

растопете го путерот во тенџерче на многу тивок оган и продолжете да го загревате додека не добие светло кафеава боја, како карамел. вака прегреаниот путер има многу интересен вкус. бидете во близина додека се загрева путерот, многу брзо може да загори. тргнете го путерот на страна и оставете го да се олади.

намачкајте квадратно тавче со страна од 22 cm (или некое со слични димензии) со 1 лажица од стопениот путер. помешајте ги брусниците, бадемите и ½ шоља шеќер и истурете ги во тавчето.

ставете ги во голема вангла брашното, останатиот шеќер, путерот, јајцата и ванилата и измешајте сé. распоредете го тестото рамномерно врз брусниците, посипете го со малку кафеав шеќер и ставете го колачето да се пече во рерна загреана на 180°C, од 35 – 55 минути (во оригиналниот рецепт пишува 55 – 65 минути, ама моето колаче се испече за 40, затоа проверете на 35 минути). оставете го колачето да се олади пред да го исечете. а следниот ден е дури уште поубаво.

we made this cake while visiting maja and gipu in the hague last month. there are nice fresh cranberries in the market this time of the year, but i’m sure this cake would be as delicious with sour cherries… or even plums. just use less sugar.

the recipe is from here.

142 gr unsalted butter
1 ½ cups fresh cranberries
⅓ cup finely chopped almonds, walnuts or any nut of your choosing
300 gr light brown sugar
156 gr whole wheat flour
2 large eggs
1 teaspoon vanilla extract

in a heavy-bottomed saucepan, melt the butter over low heat and cook it until it becomes caramel in color. stay close, it can burn easily. remove from heat and set aside.

brush the bottom and sides of a 9-inch square pan with 1 tablespoon of the melted, browned butter. in a medium bowl, toss together the cranberries, almonds, and ½ cup sugar until combined. transfer the mixture to your baking dish and set aside.

into a large bowl add the flour, remaining sugar, remaining butter, eggs, and vanilla and mix until well combined. pour the batter over the cranberry-nut mixture and sprinkle with a little sugar on top. put the pan in the oven preheated to 180°C and bake for 35 to 55 minutes (the original recipe says 55 – 65 minutes, but mine was baked in 40, so check the cake at 35 minutes), or until a cake tester comes out without batter. let the cake cool before slicing. it is even better the next day.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Француска супа од кромид / French onion soup
next post: Новогодишни подароци / Christmas gifts

2 Comments

  1. ele

    interesno…. ima edno slicno mn ubavo i posno:-)
    edna solja brasno, malce poveke od edna solja ovesni snegulki i edna solja (jas staviv 1/2solja) seker se mesaat racno so eden margarin. ovosjeto po zelba (jas pravev so jabolka) se redi na dnoto na tavceto i vrz nego se posipuva smesata. se pece na 200 stepeni 15tina minuti. Mnogu e dobro:-)

  2. Ele, zvuchi vkusno.

Leave a Reply