прекрасен неделен ручек. солените марокански лимони повторно си го направија своето. ако не сте ги направиле до сега, сега е моментот. се разбира, ако немате солени марокански лимони, можете да употребите рендана кора и сок од свеж лимон и да додадете сол.

kremenadli so luk i limon salata  tikva-14

scroll down for the recipe in english

рецептот за наутот е прилагоден од овде.

kremenadli so luk i limon salata  tikva-5

за кременадлите:

5 кременадли

½ солен марокански лимон

3 чешниња лукче

1 лажица сув власец

неколку лажици маслиново масло

свежо мелен бибер

кората на лимонот исечете ја на ситни коцки, а средината исцедете ја. лукчињата исечете ги на ливчиња и помешајте ги со кората и сокот од лимонот, власецот, маслото и биберот. намачкајте ги кременадлите со ова и оставете ги во фрижидер да се маринираат неколку часа, или колку имате време.

ставете ги во тавче компирите и посолете ги, врз нив ставете ги кременадлите, заедно со целата маринада и ставете ги да се печат на 220°C, половина час до еден час, додека сé не е убаво испечено.

kremenadli so luk i limon salata  tikva-10

за наутот:

1 – 2 чешниња лукче

2 праза, измиени и исечени на пола по должина, па на тенки ленти

1 шоља наут, отстоен во вода 24 часа, па сварен

½ солен марокански лимон, кората ситно исецкана, средината исцедена

маслиново масло

свежо мелен бибер

загрејте го маслото и ставете го празот да се пржи додека не омекне. додадете го лукчето, промешајте, па додадете го наутот и кората и сокот од лимонот. промешајте, гответе го сето тоа уште неколку минути, ставете бибер и додадете сол ако треба.

kremenadli so luk i limon salata  tikva-8

this was a beautiful sunday lunch. the preserved moroccan lemons did their thing again. if you haven’t made them yet, this is the perfect moment fot that. of course, you can substitute juice and zest from a fresh lemon and add salt.

the recipe for the chickpeas is adapted from here.

kremenadli so luk i limon salata  tikva-7

for the pork chops:

5 pork chops

½ moroccan preserved lemon

3 garlic cloves

1 tablespoon dried chives

a few tablespoons olive oil

freshly grated black pepper

cut the lemon peel in tiny cubes and squeeze the flesh. slice the garlic cloves thinly and combine with the lemon peel and juice, chives, oil and black pepper. marinate the pork chops in this for a couple of hours in the fridge.

in a baking tray, put the potatoes, arrange the pork chops over them and pour the marinade. roast at 220°C for half an hour to an hour, until the chops and the potatoes are done.

kremenadli so luk i limon salata  tikva-6

for the chickpeas:

1 – 2 garlic cloves

2 leeks, washed, sliced lenghtwise in half, then cut in thin slices

1 cup chickpeas, soaked in water overnight and cooked

½ moroccan preserved lemon, peel cut in small cubes, flesh sqeezed

olive oil

freshly grated black pepper

heat the oil in a large skillet, add the leeks and cook, stirring, until the leeks are soft. add the garlic, chickpeas and lemon peel and juice. stir and continue to cook for a few more minutes. add black pepper and taste to see if more salt is needed.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Желе од вино / Wine jelly
next post: Брауни мафини полнети со кокос / Brownie muffins filled with coconut

Leave a Reply