All posts in “pork”

Clay pot roasted pork | Sitno seckano

Свинско печено во глинено тавче / Pork roasted in a clay pot

глинените тавчиња се многу згодни за печење месо и зеленчуци. што и да испечете во нив ќе биде сочно и вкусно. јас долго време имам romertopf неглазирано тавче со капак, и да ми текнува почесто, би го користела почесто. многу ми се допаѓа како мека и сочна излегува кокошка испечена во него, а за зеленчуците под неа да не зборуваме. исто е и со зеленчуците под свинското, кромидот скоро стопен…

Continue Reading…

Печен зеленчук со сос од кикирики / Roasted vegetables with peanut sauce

не знам за што попрво да ви кажам од ова јадење. дали за сочното свинско испечено во глинен сад romertopf, за печениот сладок компир, праз и други зеленчуци или за сосот од кикирики, кој совршено оди со нив. треба повеќе време да се зготви сето тоа, ама освен сецкањето на зеленчукот, нема многу работа.

Continue Reading…

Свинско маринирано во мед и тајландски сосови / Pork marinated in honey and fish and oyster sauce

сосот од риба и сосот од остриги се неизбежни додатоци во тајландската кујна. јас овие два соса ги донесов од холандија, ризикувајќи усмрдување на целиот багаж, бидејќи, да не се лажеме, и двата имаат јак мирис на риба. мирисот со готвењето се губи, ама проблем е ако ви се скрши цело шише сос од риба во куфер.

веќе ги гледам овие сосови и по нашите продавници, па ако ги најдете пробајте го овој рецепт, месото е многу вкусно, многу брзо се подготвува, а може да се послужи како мезе за со пиво или како главно јадење со ориз, компири или друг додаток. само треба да се остави време за маринирање. ние го јадевме со зелка динстана во вино розе.

Continue Reading…

Свински врат и хармоника компири / Pulled pork and hasselback potatoes

долго динстано свинско на тивко е една од најдобрите работи кои ги прави мајка ми. јас со ова парче свински врат решив да направам нешто друго, инспирирана од многуте рецепти за свинско по интернет. во мешавината зачини има и кафе и шеќер, ама на крајот нема да приметите дека ги има, туку со нив месото добива убава зачинета коричка и е толку меко што се распаѓа само со вилушка. а компирите вака испечени ни се обавезен и омилен начин на готвење кога се млади, ама покрупни, не ситни.

Continue Reading…

Кременадли, наут, праз и марокански лимони / Pork chops, chickpeas, leeks and moroccan lemons

прекрасен неделен ручек. солените марокански лимони повторно си го направија своето. ако не сте ги направиле до сега, сега е моментот. се разбира, ако немате солени марокански лимони, можете да употребите рендана кора и сок од свеж лимон и да додадете сол.

Continue Reading…

Свинско со праз и цвекло со праз / Pork with leeks and beets with leeks

многу праз на едно место, ама јас сакам праз и никогаш не ми е многу. a oсобено сакам вакви едноставни рецепти со малку состојки во кои нивниот вкус доаѓа до израз.

Continue Reading…

Свинско и чипс со жалфија / Roasted pork and potato chips with sage

неодамна наидов на свежа жалфија на пазар и купив една китка. до сега немав пробано ништо зготвено со жалфија, освен чај, ама баш ми се свиѓа. очекувајте уште рецепти со жалфија.

Ражничи од свинско и кромид / Onion pork skewers

ова сосче од патлиџани ми е омилено јадење во лето. доволно ми е и само тоа, со убаво меко лепче, ама овој пат направив и ражњичи, за месојадците кај мене дома.

Continue Reading…

Кинески кнедли на пареа / Chinese steamed dumplings

 

scroll down for the recipe in english

да не беа electrolux со идејата да готвиме на пареа, којзнае дали некогаш ќе ми паднеше на памет да правам кинески кнедли на пареа. а уствари воопшто не е тешко. а многу беа вкусни. не сум пробала оригинални кинески кнедли, ама не е ни важно, овие беа многу добри.

тесто – за околу 12-15 кнедли (рецепт од овде):
1 шоља сенаменско брашно
1/3 шоља жешка (зовриена) вода

ставете го брашното во вангла и полека сипете ја водата. убаво измешајте ги, а ако треба да додадете вода, додавајте по едно лажиче, па мешајте. измесете го тестото во ванглата, да се спои, па префрлете го на многу малку побрашнета маса и продолжете да го месите уште 2 минути, додека не стане мазно. потоа ставете го во кеса, истиснете го воздухот, заврзете ја и оставете ја на собна температура најмалку 15 минути, до 2 саата, додека го правите филот.

фил (рецепт искомбиниран од овде, од книгата successful steam cooking на electrolux и од состојките во мојот фрижидер):
200 гр мелено месо
1/3 средна тиквица, излупена и изрендана на крупно
1/4 кромид, многу ситно исецкан
1 лист зелка, многу ситно исецкан
малку сол
бибер
1 лажица соја сос
парче свеж ѓумбир* од 1 cm, ситно изрендан
1 лукче, истолчено
малку свеж магдонос
малку маслиново масло

измешајте го меленото месо со другите состојки.

начинот на виткање на кнедлите можете да го видите овде и овде.
извадете го тестото од кесата, направете стапче од него и исечете го на кругчиња. секое кругче сплескајте го со дланката па измесете го со сукало на дебелина од неколку милиметри. ставете во средината по едно лажиче од филот и завиткајте ја кнедлата како што се гледа на сликите.
загрејте вода во вок тава, па врз неа ставете решетка, на решетката наредете неколку листови зелка, а на нив ставете ги кнедлите и поклопете ги. оставете ги да се готват на пареа околу 20 минути.

сос за брцкање (рецепт од овде):
2 лажици балсамик оцет
3 лажици соја сос
парче свеж ѓумбир од 1 cm, ситно изрендано
малку маслиново масло

измешајте ги сите состојки во мало чинивче и со ова сосче полејте ги кнедлите или брцкајте ги во него.
исецкајте и една лута црвена чили пиперка и неколку гранчиња магдонос и украсете ги кнедлите со нив.

мене ми остана малку од филот, па му го додадов остатокот тиквицата, едно јајце и 1 лажица презла и 1 лажица брашно и направив ќуфтиња кои беа нешто помеѓу овие и овие.

со остатокот од зелката можете да направите нешто од ова.

*свежиот ѓумбир можете да го исечете на парчиња и да го замрзнете и потоа кога ќе ви треба, замрзнат да го излупите и изрендате.

if it wasn’t for electrolux’s idea for steam cooking i’m not sure i would have ever tought to make chinese steamed dumplings. it turned out they are easy to make and very tasty. i have never tried chinese dumplings before, but it doesn’t matter, these were delicious.

dough – for 12-15 dumplings (recipe from here):
1 cup all-purpose flour
1/3 cup just-boiled water

put the flour in a bowl and make a well in the center. add the water in a steady stream. when all the water has been added, you will have lots of lumpy bits. knead the dough in the bowl (it is not terribly hot) to bring all the lumps into one mass; if the dough does not come together easily, add water by the teaspoon.
transfer the dough and any bits to a work surface, flour your work surface only if necessary, and then sparingly. knead the dough with the heel of your hand for about 2 minutes. the result should be nearly smooth and somewhat elastic. place the dough in a zip-top plastic bag and seal tightly closed, expelling excess air. set aside to rest at room temperature for at least 15 minutes and up to 2 hours, while you make the filling.

filling (recipe combined from here, from the electrolux’s book successful steam cooking and from the contents of my fridge):
200 гр minced meat
1/3 courgette, peeled and coarsly grated
1/4 onion, very finely chopped
1 cabbage leaf, very finely chopped
salt
black pepper
1 tablespoon soy sauce
1 cm piece fresh ginger*, finely grated
1 garlic clove, minced
fresh parsley, chopped
a little olive oil

mix the minced meat with the other ingredients.

you can find instructions on how to assemble the dumplings here and here.

shape the dough into rounded long cylinder. on a floured surface, cut the cylinder into circles. press palm down on each piece to form a flat circle. with a rolling pin, roll out a circular wrapper from each flat disc. place a tablespoon of filling in the center of each wrapper and fold the dough in half, pleating the edges along one side.
heat water in a wok, place grid over it, spread some cabbage leaves over the grid and put the dumplings on them. cover and steam for around 20 минути.

dipping sauce (recipe from here):
2 tablespoons balsamic vinegar
3 tablespoons soy sauce
1 cm piece fresh ginger, finely grated
a little olive oil

mix all ingredients in a small bowl and use this sauce to drizzle over the dumplings along with some sliced red hot chilli pepper and some parsley, or to dip the dumplings in it.

i had a little leftover of the filling so i added the rest of the courgette, 1 egg, 1 tablespoon breadcrumbs and 1 tablespoon flour and i made patties, something between these and these.

you can make some of these with the rest of the cabbage.

*you can cut fresh ginger in pieces and freeze it and then peel and grate it without defrosting when needed.

Mojo pork chops …………. Мохо кубански кременадли


After reading and salivating over the recipes and photos at Foodalogue I decided to participate in Foodalogue’s Culinary Tour South of the Border 2010. Foodalogue organizes an itinerary and invites other food bloggers to take the journey to exciting places by cooking dishes from those locations. Since I love travelling and recreating food I’ve had on my travels, I was so excited to get involved. This week’s destination was Cuba, where I’ve never been, but a quick search for cuban recipes revealed lots of possiblities. I decided to make pork chops marinated in mojo – an incredibly delicious sauce. The recipe is from Serious Eats – one of my favorite food blogs. The pork chops were fantastic. We ate them with sides that are not traditionally cuban: mashed sweet potatoes and steamed broccoli.

for the marinade:
5 cloves garlic
juice of one orange
juice of 3 limes
2 teaspoons dry oregano
half teaspoon cumin
salt and pepper
4 bone-in pork chops
Blend the garlic, half the juice from the orange and limes, oregano, cumin and salt and pepper. Mix in the rest of the juice, reserve about 3-4 tablespoons of the sauce and let the pork marinate in the remaning mixture for few hours (mine marinated for about 6 hours in the fridge).
Let the excess marinade drip off the chops and grill them on a grill or in a pan for about 4 minutes a side. I used a grill pan on the stove. Drizzle some of the reserved sauce over the cooked pork chops and enjoy !! They were finger-licking good !
Наидов на нтерсна идеја на блогот за храна Foodalogue. Foodalogue организира патување до разни локации во светот не со авион, туку со готвење храна од тие места. Оваа недела дестинацијата е Куба и јас решив да направам кременадли маринирани во мохо сос. Рецептот е од еден од моите омилени блогови . Сосот е одличен не само за кременадли, туку риба, пилешко па дури и зеленчук. Кременадлите ги јадевме со пире од слатки компири и варен броколи.
за маринадата:
5 лукчиња
сок од 1 портокал
сок од 3 лимони (или зелени лимони)
2 лажичиња оригано
пола лажиче ким
сол и бибер
4 кременадли
Во блендер измешајте ги пола од сокот од лимоните и лукчето, ориганото, кимот, сота и биберот. Или со сол истолчете го лукчето, и полека додајте ги останатите состојки. Мариндата е доста течна. Задржете околу 3-4 лажици од сосот на страна, а кременадлите ставете ги да се маринираат од остатокот од сосот, неколку саати (може 2 часа ама одолго би било подобро). Јас ги маринирав 6 часа во фрижидер.
Истресете го вишокот сос од кременадлите и ако печете ги или на скара, или во тавче на шпорет. Ставете ги во чинија и врз нив ставете го сосот кој претходно го задржавте. Кременадливе се прсти да излижеш!