долго динстано свинско на тивко е една од најдобрите работи кои ги прави мајка ми. јас со ова парче свински врат решив да направам нешто друго, инспирирана од многуте рецепти за свинско по интернет. во мешавината зачини има и кафе и шеќер, ама на крајот нема да приметите дека ги има, туку со нив месото добива убава зачинета коричка и е толку меко што се распаѓа само со вилушка. а компирите вака испечени ни се обавезен и омилен начин на готвење кога се млади, ама покрупни, не ситни.

pulled pork-30

scroll down for the recipe in english

pulled pork-2

рецептот за месото е прилагоден од тука.

pulled pork-8

800 g свински врат

1 лажица сенф

1 лажица мелено кафе

1 лажица жолт шеќер

1 лажиче сол

1 лажиче црвен пипер

2-3 суви лути чили пиперчиња, издробени

1 лажиче мајчина душица

бибер

1 кромид, на тенки кришки

2 пиперки (1 блага, 1 лута), исечени на кругчиња

2 – 3 чешниња лукче, ситно исецкани

pulled pork-17

премачкајте го месото со сенф. помешајте ги кафето, шеќерот, солта, црвениот пипер, сувите лути пиперчиња, мајчината душица и биберот и обложете го месото со нив. вака зачинето месото можете да го оставите да се маринира во фрижидер преку ноќ, ама јас не го оставив, веднаш го готвев.

ставете го месото во тенџере со капак кое може да оди во рерна, врз малку масло. околу него распоредете ги кромидот, лукчињата и пиперките и сипете 1 шоља вода.

pulled pork-16

ставете го месото да се пече во рерна загреана на 250°C околу пола час, потоа намалете ја температурата на 120°C и печете го уште неколку часа. јас го печев 5 часа со повремено зголемување на температурата на 150°C или намалување на 100°C. два – три пати прелијте го месото со течноста од тенџерето додека се пече и додајте уште вода ако испари целосно.

кога ќе го извадите месото од рерна, оставете го неколку минути да постои, па исцепкајте го со две вилушки. ние го јадевме со хармоника компирите и сосот од кромид и пиперки.

pulled pork-24

за компирите

измијте ги компирите, па секој исечете го на тенки кришки (околу 3 mm) скоро до долу. ова лесно се прави ако го ставите компирот во лажица и така сечете. малку разлистајте ги, прелијте ги со малку масло, посипете ги со сол и бибер и ставете ги да се печат во рерна загреана на 200°C околу 1 час. боцнете ги со вилушка, ако не се омекнати, оставете ги уште да се печат. ако се помали, можеби и за помалку ќе бидат готови, 40 – 50 минути.

pulled pork-41

slow-cooked pork is one of the best things my mother makes. inspired by all the recipes of pulled pork online, i decided to make this piece of pork shoulder a little more spicy. there is coffee and sugar in the spice mixture, but in the end, you can’t taste them – the meat ends up with a nice spicy coating and is so so tender. we had it with hasselback potatoes, which is our second favorite way of cooking new potatoes, especially when they are bigger. we like the smaller ones cooked on the stove top, like this.

pulled pork-37

the recipe for the pork is adapted from here.

1 tablespoon finely ground coffee

1 tablespoon yellow sugar (unrefined cane sugar)

1 teaspoon salt

1 teaspoon paprika

2-3 dried hot chilli peppers, crushed (or 1 teaspoon chilli flakes)

1 teaspoon dried thyme

freshly ground black pepper

1 tablespoon mustard

800 g pork shoulder

1 onion, thinly sliced

2 peppers (1 sweet, 1 hot), thinly sliced

2 – 3 garlic cloves, minced

pulled pork-39

spread the mustard over the pork. mix coffee, sugar, salt, paprika, chilli pepper flakes, thyme and black pepper and coat the meat with the mixture. you can leave the meat to marinate over night in the spices, but i didn’t do that, i cooked it right away.

put a little oil in a lidded oven-proof pot and put the meat. arrange the onion, peppers and garlic around the meat and pour a cup of water.

heat the oven to 250°C and cook the meat around 30 minutes, then lower the heat to 120°C and leave the meat to cook for a few hours. i cooked it for 5 hours, occassionaly turning the heat up to 150°C and lowering to 100°C, when the water started to boil. two or three times during cooking pour the liquid over the meat and add more water if it evaporates.

leave the meat to rest for a few minutes, then pull it apart with 2 forks.

pulled pork-34

for the potatoes

wash the potatoes and cut each one across in about 3 mm thick slices, but not all the way. leave the slices connected at the bottom. this is easily done if you put each potatoe in a spoon and then cut it. spread the slices a little, then pour a little oil over them, salt and pepper and roast them in an oven preheated at 200°C for about an hour. test to see whether the flesh is soft, if it’s not leave to cook more. smaller new potatoes might be cooked in less than an hour, maybe 40 – 50 minutes.

pulled pork-25

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Сладолед од нане / Mint ice cream
next post: Банана мафини со кафе / Banana coffee muffins

2 Comments

  1. Cveta

    Здраво, дали месото се пече покриено или откриено? Фала, Ц.

    • Здраво Цвета, покриено се пече. На крај може да се остави откриено 15тина минути ако има премногу течност која сакаш да испари или да се направи коричка на месото.

Leave a Reply