неодамна наидов на многу убаво нане со неверојатно јак вкус. ми се чини дека ќе беше прејак за табуле, па го направив овој сладолед. нема да ви се верува колку јак ментол вкус има сладоледов. а особено добро доаѓаат малите парченца чоколадо измешани низ сладоледот.

mint ice cream-27

scroll down for the recipe in english

рецептот е од овде.

mint ice cream-3

1 шоља млеко

2 шољи слатка павлака

¾ шоља шеќер (јас ставив пола жолт, пола бел)

2 шољи убаво наполнети со ливчиња свежо нане

5 жолчки

140 g темно чоколадо

mint ice cream-10

во тенџерче загрејте ги млекото, шеќерот и 1 шоља слатка павлака. мешајте додека шеќерот не се стопи, потоа додајте ги ливчињата нане, промешајте и тргнете го тенџерето од шпорет. оставете го да стои, покриено, околу час – час и половина.

процедете го млекото низ цедалка, убаво стиснете ги ливчињата нане да пуштат што повеќе вкус, па фрлете ги, а млекото повторно загрејте го на тивко.

mint ice cream-12

изматете ги жолчките. сипете 2 – 3 лажици од топлото млеко во жолчките, промешајте, па сипете ги жолчките во тенџерчето со млеко. постојано мешајте со дрвена лажица на средно слаб оган додека смесата малку не се згусне, а потоа додајте ја уште онаа 1 шоља слатка павлака. промешајте убаво и оставете ја смесата да се олади на собна температура, а потоа и во фрижидер два часа или во замрзнувач нешто пократко. оладете го и садот во кој ќе го чувате сладоледот.

кога смесата за сладолед ќе биде убаво оладена, стопете го чоколадото. сипете малку чоколадо на дното, па малку сладолед, па пак од чоколадото, па сладолед. прошарајте го целиот сладолед со чоколадо и ставете го во замрзнувач неколку часа пред да го послужите.

mint ice cream-24

i bought a couple of bunches fresh mint for tabbouleh salad, but the mint taste was so strong so i decided to make this ice cream instead. you won’t believe how strong the mint flavor is and how good it is with the chocolate chips throughout the ice cream.

the recipe is from here.

mint ice cream-22

1 cup milk

2 cups heavy cream

¾ cup sugar (i mixed yellow and white sugar)

2 packed cups fresh mint leaves

5 egg yolks

140 g dark chocolate

mint ice cream-17

in a saucepan, heat milk, sugar and 1 cup cream. stir until sugar is melted. add mint leaves, stir, remove from heat, cover and let steep for about 1 – 2 hours.

strain the milk, pressing down on the mint to release as much flavor as you can, then toss out the mint leaves and rewarm the milk over medium-low heat.

mint ice cream-19

whisk the egg yolks. pour 2 – 3 tablespoons of the warm milk into the yolks and stir, then pour all of the yolks into the milk. stir continuously with a spatula and cook custard, over medium heat, until it begins to thicken. add the remaining cup of cream and set aside to cool to room temperature, then leave in the fridge for a couple of hours or in the freezer for shorter time. chill the ice cream container, too.

when the ice cream mixture is chilled, melt the chocolate and drizzle some across the bottom of the container. then add some ice cream to the container, drizzle more chocolate over the ice cream. continue adding layers of ice cream and drizzled chocolate. place the ice cream in the freezer for a few hours or overnight before serving.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Интегрален ориз со зеленчук и сирење халуми / Brown rice with vegetables and haloumi cheese
next post: Свински врат и хармоника компири / Pulled pork and hasselback potatoes

Leave a Reply