минатиот викенд имавме на гости една другарка од битола, елена, која остана неколку дена. во саботата елена ни направи многу убав ручек: интегрален ориз со многу зеленчуци, сирење халуми “на скара” и за десерт – интегрален ориз со урми. сé беше многу вкусно, особено додатокот од рендана кора од лимон, кој го направи оризот многу свеж.

integralen oriz-6

scroll down for the recipe in english

за 4 – 5 порции:

500 g интегрален ориз

1 лажиче кокосово масло

2 големи кромида, ситно исецкани

2 тиквици, исечени на покрупни коцки

1 морков, исечен на ситни коцки

500 g буковки

перца од 3 млади кромитчиња (зелениот дел)

1 младо лукче

кора од 1 лимон, изрендана

свеж магдонос

сол, бибер, сушен мешан зеленчук

integralen oriz-3

ставете го оризот да се вари во големо тенџере со вода која доаѓа околу 3 прста над оризот. варете го на средно јако со капак, со повремено мешање и додајте вода ако треба, додека не омекне.

во големо тавче или вок тава загрејте го кокосовото масло и ставете го кромидот да се запржи кратко. ставете сол и црн бибер и додајте ги морковите, печурките, ⅔ од оризот, тиквиците, перцата од кромитче и лукчето и сушениот зеленчук. гответе го сето тоа околу 10 минути, а потоа додајте ги ренданата кора од лимон и магдоносот.

оризот е многу вкусен и посипан со пармезан.

халуми е кипарско сирење кое е многу вкусно ако се испржи или се зготви на скара. секоја коцка исечете ја на 3 парчиња, загрејте малку маслиново масло во грил тавче и испржете го од двете страни на јако.

integralen oriz-12

од онаа ⅓ ориз која остана елена направи интересен десерт. на оризот му додаде десетина многу меки урми, исецкани, кои се стопија со оризот кога ги промеша со лажица. потоа додаде 2 лажици мелени лешници, 1 полно лажиче цимет и 1 кесичка ванила. лесен и здрав десерт.

integralen oriz-8

last weekend we had a friend visiting from bitola. elena stayed a couple of days and made us a delicious lunch on saturday: brown rice with mushrooms and lots of vegetables and grilled haloumi cheese. she also made a nice dessert with brown rice. everything was so delicious and i especially liked the addition of grated lemon rind in the rice.

integralen oriz-5

serves 4 – 5:

500 g brown rice

1 teaspoon coconut oil

2 big onions, finely chopped

2 zucchinis, roughly diced

1 carrot, finely diced

500 g oyster mushrooms

3 scallions, sliced (only the dark green parts)

1 young garlic

grated rind from 1 lemon

fresh parsley

salt, black pepper, mixed dried vegetables

integralen oriz-2

put the rice in a big pot and add enough water to cover the rice by 2 inches. cook on medium high, covered, stirring occasionally. add water if needed and cook until the rice softens.

heat the coconut oil in a big pan or a wok and saute the onion. add salt, pepper, carrots, mushrooms, ⅔ of the rice, zucchini, scallions, garlic and mixed dried vegetables. stir and cook around 10 minutes, then add grated lemon rind and parley.

the rice is really nice if served sprinkled with parmesan cheese.

cut every haloumi cube in 3 slices. heat a little extra virgin olive oil in a grill pan and fry the haloumi for a few minutes on both sides.

integralen oriz-11

elena used the leftover ⅓ cooked brown rice to make dessert. she added around 10 very soft dates to the rice, and stirred them in. then she added 2 tablespoons ground hazelnuts, 1 teaspoon cinnamon and 1 sachet vanilla sugar.

integralen oriz-7

 

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Ладен зелен чај со ѓумбир и лимон / Green tea elixir with ginger and lemon
next post: Сладолед од нане / Mint ice cream

3 Comments

  1. Yummy!!! Знаеш она, ‘Bitolcani’ do it better!! 😉 LOL!
    Поздрав!

  2. 🙂 така е, Кате.

Trackbacks for this post

  1. Посно / Lent | sitnoseckano

Leave a Reply