не знам за што попрво да ви кажам од ова јадење. дали за сочното свинско испечено во глинен сад romertopf, за печениот сладок компир, праз и други зеленчуци или за сосот од кикирики, кој совршено оди со нив. треба повеќе време да се зготви сето тоа, ама освен сецкањето на зеленчукот, нема многу работа.

svinsko so blag kompir-15

scroll down for the recipe in english

готвењето во ваков глинен сад, romertopf, бара претходно планирање, затоа што е потребно садот и капакот барем половина час да стојат во вода. потоа само истријте го месото со сол и бибер и ставете го во садот, без да ставате масло. поклопете го и ставете го да се пече во незагреана рерна. може да се додаде малку вода, а месото е готово по 1 – 2 часа, во зависност од големината на парчето.

зеленчуците кои ги испеков се комбинација која во моментот се најде дома. тиквица, кромид, моркови, сладок компир и праз. тука може да дојде и модар патлиџан, цвекло, пиперки, бамји, прокељ, карфиол… мене многу ми се допаѓа слаткиот компир печен и често го правам и пробувам да ги убедам и другите дома дека е многу вкусен, ама сепак на крајот слаткиот компир останува само за мене.

исечете ги зеленчуците на парчиња со отприлика иста големина и ставете ги да се печат на 200°C, со малку маслиново масло, сол и бибер. печете ги околу 30 – 50 минути, во зависност од тоа кои зеленчуци ќе ги употребите. еднаш – два пати промешајте ги во текот на печењето.

идејата за оваа вечера е од книгата “A practical cook’s encyclopedia of Malaysia & Singapore”, а рецептот за сосот од кикирики од блогот sprouted kitchen.

svinsko so blag kompir-7

за сосот од кикирики:

1 шоља путер од кикирики
2 – 3 чешниња лукче
3 лажици рендан свеж ѓумбир
сок и рендана кора од еден лимон
1 лажиче буковец
2 лажици мед
3 лажици соја сос
2 лажички оцет
2 лажички масло од сусам
2 – 4 лажици кокосово млеко

изблендирајте ги сите состојки заедно. додајте помалку или повеќе кокосово млеко да ја добиете саканата густина и префрлете го сосот во тегла. може да стои една недела во фрижидер.svinsko so blag kompir-9

i don’t know where to start with this dinner. should i first tell you about the juicy pork roasted in a romertopf clay pot, about the roasted sweet potatoes and leeks or about the peanut sauce that goes perfectly with them. this meal takes time to cook, but there’s not much work, except chopping vegetables.
cooking in a romertopf clay pot requires a little planning because the pot and it’s lid need to be soaked in water for half an hour before cooking. then just rub the piece of meat with salt and black pepper, place in the pot, cover and put in the oven that was not preheated. no oil is needed, maybe a little water at the bottom. roast the pork about 1 – 2 hours, depending on the size.
the selection of vegetables is what we had at home: zucchini, carrots, sweet potato and leeks. you can add an aubergine, beets, peppers, okra, brussels sprouts, cauliflower…slice the vegetables in similar sizes, toss with some olive oil, salt and black pepper and roast at 200°C, for about 30 – 50 minutes, depending on the selection of vegetables. stir once or twice during roasting.
the idea for this dinner is from the cookbook “A practical cook’s encyclopedia of Malaysia & Singapore”, and the recipe for the peanut sauce from sprouted kitchen.
svinsko so blag kompir-17

for the peanut sauce:

1 cup peanut butter

2 – 3 cloves garlic

3 tablespoons fresh ginger, grated

zest and juice of one lemon

1 teaspoon red pepper flakes

2 tablespoons honey

3 tablespoons soy sauce

2 teaspoons vinegar

2 teaspoons sesame oil

2 – 4 tablespoons coconut milk

blend all of the ingredients together in a blender or food processor. adjust the coconut milk quantity to achieve desired thickness. transfer to a jar and keep in the fridge for about a week.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Ролни со лимон / Lemon rolls
next post: Пченкарно лепче со жалфија / Sage cornbread

Trackbacks for this post

  1. Посно / Vegan - Sitno Seckano
  2. Брауни со виолетов сладок компир / Purple sweet potato brownies - Sitno Seckano

Leave a Reply