лепче створено за љубетелите на пченкарните погачи, со изразен вкус од пченкарното брашно и палентата и зачинето со свежи ливчиња жалфија. парченцата колбас внатре се само уште еден плус на вкусот.

многу брзо се прави, а ако решите да го печете во калапи за мафини, се пече уште побрзо.

scroll down for the recipe in english

pcenkarno lepce so zalfija-10

1 колбас, исецкан на мали парчиња и испржен кратко во многу малку масло
1 шоља сенаменско брашно
1 шоља пченкарно брашно
1/4 шоља палента
1/4 шоља грахам брашно
1 лажица сода бикарбона
1 лажица шеќер (или мед)
1/2 лажиче сол
исушена мајчина душица
1/2 – 1 шоља кашкавал, исечен на многу мали коцки
1 шоља јогурт
1/2 шоља млеко
2 јајца
1/2 шоља масло
6 – 7 ливчиња свежа жалфија, грубо исецкани
+ цели ливчиња потопени во масло и наредени по површината, после 10-тина минути печење

pcenkarno lepce so zalfija-3

измешајте ги брашната во голема вангла, заедно со сода бикарбона, сол, шеќер, мајчина душица и коцките кашкавал. додајте ги јогуртот, млекото, јајцата и маслото и промешајте со лажица или вилушка, а потоа и коцките колбас и исецканите ливчиња жалфија.

истурете го тестото во калап за леб со димензии околу 10 x 25 cm и ставете го да се пече околу 35 – 40 минути, во рерна загреана на 200°C. може да се пече и во калапи за мафини, за што треба значително помалку време. проверете со чепкалка дали е готово.

рецептот е прилагоден од овде.

pcenkarno lepce so zalfija-9

this little bread will make cornbread lovers happy. it has a distinguished cornbread taste and sage aroma, and the little sausage cubes are only adding to the deliciousness.

pcenkarno lepce so zalfija-3

1 – 1 1/2 cups of your favorite sausage, cubed
1 cup all purpose flour
1 cup cornflour
1/4 cup polenta
1/4 cup graham flour
1 tablespoon baking soda
1 tablespoon sugar (or honey)
1/2 teaspoon salt
1 tablespoon dried thyme leaves
1 cup cheddar cheese, cubed
1 cup yogurt
1/2 cup milk
2 eggs
1/2 cup vegetable oil
6 – 7 fresh sage leaves, coarsely chopped
more sage leaves, dipped in oil and arranged on the bread after 10 minutes baking
combine the flours with baking soda, sugar, salt, thyme and cheese. add the yogurt, milk, eggs and oil and mix with a spoon or fork. add the sausage cubes and chopped sage leaves and pour into a greased loaf pan.bake in an oven preheated at 200°C for 35 – 40 minutes or until a toothpick inserted in the center comes out clean. you can also bake it in a muffin pan, which takes notably less time.

recipe adapted from here.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Печен зеленчук со сос од кикирики / Roasted vegetables with peanut sauce
next post: Пица со праз / Leeks pizza

1 Comment

  1. Јелена

    Многу вкусно делува, ќе мора да го пробам деновиве. Едвај чекам 🙂

Leave a Reply