овие меки и мирисни ролни и шоља кафе или чај се најдобриот начин да се започне денот.

lemon rolls-2

рецептот е од The Kitchn.

scroll down for the recipe in english

lemon rolls-7

тесто:
1 кесичка сув квасец (7 g)
3/4 шоља млеко, млако
100 g путер, омекнат на собна температура
2 јајца
1/4 шоља шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
рендана кора од 1 лимон
3 шољи брашно (јас измешав сенаменаско, меко тип 400 и малку грахам брашно)
1/4 лажиче мелено мускатно оревче

фил:

50 g путер, омекнат
3/4 – 1 шоља шеќер
рендана кора од 1 лимон
1/4 лажиче мелен ѓумбир
околу 1/4 шоља сок од лимон (од 1 или 2 лимона)

прелив:
100 g кисела павлака (или крем сир)
3 – 4 лажици шеќер во прав

сок од еден лимон

lemon rolls-13

прво направете го тестото

јас тестото го месам со миксер, со додатоците за тесто, најчесто го правам во петок или сабота навечер, и го чувам во фрижидер до следното сабајле. секако, можете да го измесите и рачно и да ги испечете ролните истиот ден, откако тестото ќе отстои 1 – 2 часа и ќе нарасне дупло.

измешајте го квасецот со млакото млеко и оставете го неколку минути да се активира. додајте ги путерот, јајцата, шеќерот и ванилиниот шеќер и ренданата кора од лимон, измешајте сé, па полека додавајте го брашното, шоља по шоља, додека не добиете меко тесто. месете го неколку минути, додека не се спои сé убаво во мазно тесто. премачкајте го со масло и оставете го во вангла покриено со крпа да стои 1 час. потоа или ставете го во фрижидер до следниот ден или веднаш продолжете со рецептот.

ако сте го чувале во фрижидер, оставете го прво некое време да дојде до собна температура (околу еден час). за тоа време…

направете го филот

помешајте го шеќерот со ренданата кора од лимон и мелениот ѓумбир. полека додајте половина од сокот од лимон, промешајте и додајте уште од сокот колку што е потребно да се добие густ фил.

во апдејтираниот рецепт на the kitchn путерот се меша со филот и треба да отстои во фрижидер половина час. така би бил погуст и не би истекувал од ролните.

lemon rolls-16

направете ги ролните

подгответе тавче со димензии околу 35 x 25 cm, намачкајте го со путер или масло.

на побрашнета површина исукајте го тестото во правоаголник со димензии околу 38 x 25 cm. премачкајте го со омекнатиот путер, па со филот. замотајте го во ролат од подолгата страна, внимавајте филот што помалку да истече. исечете го ролатот на ролни со дебелина од околу 3 cm. мене најчесто ми излегуваат 14 ролни кои таман ги собира во тавчето за печење од delimano. наредете ги ролните во тавчето, со исечена страна надолу. уште од филот ќе истече, ама соберете го и сипете го врз ролните.

покријте ги со крпа и оставете ги повторно да нараснат околу 1 час. (ролните можете да ги подготвите до овој чекор претходниот ден, да ги покриете со пластична фолија и да ги ставите во фрижидер. извадете ги од фрижидер еден час пред да ги печете.)

печете ги во рерна загреана на 180°C, околу 30 минути. потоа…

подгответе го преливот

изматете ја со вилушка павлаката со сокот од лимон и шеќерот во прав и прелијте ги ролните. послужете ги додека се уште топли.

lemon rolls-23

these soft fragrant rolls with a cup of coffee or tea are the best way to start the day.

the recipe is from The Kitchn.

dough:

1 envelope (7 g) active dry yeast
3/4 cup milk, lukewarm
100 g butter, softened at room temperature
2 eggs
1/4 cup sugar
2 teaspoons vanilla extract
zest from 1 lemon
3 cups flour (i mixed all-purpose, white type 400 and a little graham flour)
1/4 teaspoon grated nutmeg

filling:

50 g butter, very soft

3/4 – 1 cup sugar
zest from 1 lemon
1/4 teaspoon powdered ginger
1/4 cup lemon juice (from 1 or 2 lemons)

glaze:
100 g sour cream (or cream cheese)

3 – 4 tablespoons powdered sugar

juice from 1 lemon

lemon rolls-31

first, make the dough

i knead the dough with an electric mixer with dough hooks, but it can be made by hand, too. i usually make the dough on friday or saturday night, keep in the fridge and bake the rolls the next day. surely, the rolls can be made the same day, after the dough has risen for an hour or two or until doubled in size.

mix the yeast with the warm milk and leave it for a few minutes. add the softened butter, eggs, sugar, vanilla, lemon zest and nutmeg. add the flour one cup at a time. knead into soft dough. oil the ball of dough and put in a bowl covered with tea towel for one hour. at this point i put the dough in the fridge till the next day, but you could continue with the recipe if you want.

if you are making the rolls the next day, take the dough out of the fridge and leave it at room temperature for an hour. in the meantime…

make the lemon filling

mix the sugar with the lemon zest and the ginger. slowly add half of the lemon juice and stir. add more lemon juice if needed to achieve a medium thick filling.

in the updated recipe on the kitchn the butter is mixed with the filling and chilled in the fridge. that makes the filling thicker and prevents it from spilling. i’ll try that the next time.

lemon rolls-27

make the rolls

butter a 35 x 25 cm baking pan.

on a floured surface, using a rolling pin, stretch the dough into a rectangle about 38 x 25 cm. spread the dough with the soft butter evenly, then spread the lemon filling. roll the dough starting from a long end, trying to keep the lemon filling inside. cut the long dough roll into 3 cm thick rolls. i usually get 14 rolls.

place the rolls in the prepared baking dish, cut side down, trying to keep the filling inside. if any of the filling oozed out, transfer it over the rolls with a spoon.

cover with a tea towel an leave to rise for 1 hour. (the rolls can be made up till this step in the evening, covered with plastic wrap and refridgerated till the next morning. remove the pan from the fridge one hour before baking.)

bake the lemon roll in an oven preheated at 180°C, around 30 minutes. then…

make the glaze

whip the sour cream with the lemon juice and the powdered sugar with a fork. smear the rolls with the glaze and serve while they are still warm.

 

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Штрудла со вишни / Sour cherry strudel
next post: Печен зеленчук со сос од кикирики / Roasted vegetables with peanut sauce

2 Comments

  1. Викторија

    Преубаво Бојана, го пробувам следна прилика. Многу сакам лимон, и ми се чини деке ќе е
    освежително со лимонот и ѓумбирот. И многу убави сликите-па баш lemnon tea towel. 🙂 Фала
    и поздрав!

  2. Благодарам, Викторија, се надевам ќе ти се допаднат.

Leave a Reply