кога од било кои причини ќе направам пауза од две – три недели во пишувањето рецепти, ми станува многу тешко да изберам кој рецепт да го објавам следен. некако ми се чини дека после подолга пауза рецептот што ќе биде објавен треба да биде нешто посебно, особено вкусен и интересен. и така, времето поминува, а јас за сé што сум зготвила, а даниел сликал, мислам дека е премногу обично за да биде објавено, или премногу комплицирано или недоволно интересно. е па овој рецепт ги исполнува условите да ја прекине долгата пауза. лесно се прави, прилагодлив е и многу е вкусен.

ова не е обична штрудла. освен корите и овошјето, има и тесто кое ја прави штрудлата уште повкусна. јас употребив замрзнати вишни, ама сигурна сум дека штрудлата би била одлична и со друго овошје.

scroll down for the recipe in english

sour cherry strudel

рецептот е од блогот на маја “provereni recepti: cooks and bakes”.

500 g кори за пита
3 јајца
300 g шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
200 ml масло
200 ml млеко
200 g брашно
1 кесичка прашок за пециво
500 -600 g свежи или замрзнати вишни, исчистени од семки
малку масло за премачкување
шеќер во прав за посипување

vishni shtrudla

изматете ги убаво јајцата, шеќерот и ванилиниот шеќер со миксер, па додајте ги маслото, млекото, брашното и прашокот за пециво.

подгответе го најголемото тавче од рерната и обложете го со хартија за печење.

премачкајте една кора со околу 3 – 4 лажици од течното тесто. ставете врз неа втора кора и повторно премачкајте ја со тестото. наредете ги вишните, замотајте ги двете кори  во ролна и префрлете ја во тавчето.
повторете додека не ги потрошите сите кори. јас имав непарен број кори, па последната ролна ја направив со 3 кори.

премачкајте ја штрудлата со масло и ставете ја да се пече во рерна загреана на 180°C, околу 30 минути или додека не се зарумени убаво по површината. потоа прекријте ја со дебела крпа и оставете ја неколку минути да се олади. пред да ја послужите посипете ја со шеќер во прав.

strudel with sour cherries

whenever i let a few weeks pass without a new recipe post it becomes difficult for me to choose what to publish next. i’m convinced that the recipe published after a long pause has to be extraordinary, exceptionally tasty and interesting. this strudel meets the requirements. it is very easy to make, easily adaptable and delicious.

this is not an ordinary strudel. there is a sweet batter in the filling, beside the fruit. i used frozen sour cherries, but i’m sure it would be delicious with other fruits, too.

the recipe is from maja’s blog “provereni recepti: cooks and bakes”.

500 g filo pastry
3 eggs
300 g sugar
1 sachet vanilla sugar (8 g)
200 ml oil
200 ml milk
200 g flour
1 sachet baking powder (12 g)
500 – 600 g fresh or frozen sour cherries, pitted
oil for brushing
powdered sugar for dusting

whisk the eggs, sugar and vanilla sugar with an electric mixer. add oil, milk, flour and baking powder.

line a large baking sheet with baking paper.

brush one filo sheet with 3 – 4 tablespoons batter, cover with second filo sheet, brush with batter again, arrange the fruit, roll and transfer to the pan. repeat, until you run out of filo sheets.

brush the rolls with oil and bake in an oven preheated at 180°C, around 30 minutes, or until the strudel is nicely browned. then cover the strudel with thick tea towel and leave to cool a bit. sprinkle with powdered sugar before serving.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Шпанска тортиља со тиквици / Spanish zucchini tortilla
next post: Ролни со лимон / Lemon rolls

Leave a Reply