тортиљава е одличен начин да се искористат печени компири останати од некој претходен ручек. иако, толку е добра, што вреди и да се испечат специјално за неа.

scroll down for the recipe in english

shpanska tortilja-2

1 кромид

1 тиквица

неколку млади компири, печени

пола лута пиперка (ако сакате луто)

сол, бибер

6 јајца

сол, бибер, црвен пипер

многу магдонос

кашкавал

shpanska tortilja-5

исецкајте ги кромидот и пиперката не многу ситно, а тиквицата на дебели кругчиња, па на четвртинки или шестинки. ставете ги да се пржат на загреано масло и мешајте ги одвреме-навреме. посолете ги и посипете ги со свежо мелен црн бибер. кога малку ќе омекнат, додајте ги компирите, исецкани отприлика колку тиквиците, и промешајте.

во посебен сад изматете ги јајцата, додајте им сол, црн бибер, црвен пипер и рендан кашкавал и промешајте.

ставете многу свеж магдонос врз зеленчуците во тавчето, па истурете ги изматените јајца и малку протресете го тавчето за јајцата да се распоредат рамномерно помеѓу зеленчукот. намалете ја температурата, поклопете го тавчето и оставете го да се готви 5 – 10 минути, или додека јајцето не е зготвено и заруменето по ивицата. одвреме-навреме боцнете ја со нож на неколку места и направете мали процепи, за живото јајце од горе да истече надолу и да се зготви.

поминете со нож помеѓу ивицата на тортиљата и тавчето за да ја одвоите, превртете ја врз чинија и вратете ја повторно во тавчето да се испржи и од горната страна, уште 5 – 6 минути. но, понекогаш јас не ја превртувам, ако приметам дека е многу залепена на дното.

shpanska tortilja-19

this tortilla makes a good use of roasted potatoes left-over from some previous dinner. that said, it is so good, that it’s worth it to roast potatoes just to make the tortilla.

1 onion

1 zucchini

a few small potatoes, roasted

half a hot pepper (optional)

salt, black pepper

6 eggs

salt, black pepper, paprika

a handful of fresh parsley

cheese

shpanska tortilja-17

dice the onion and pepper. slice the zucchini in thick circles, then cut every circle in four or six. saute the onion, pepper and zucchini in olive oil. season with salt and freshly grated black pepper and cook until softened a little. slice the potatoes in similar size as the zucchini, add them to the pan and stir.

in a bowl, whisk the eggs with salt, black pepper and paprika. add the grated cheese.

sprinkle the vegetables with a lot of fresh parsley, then pour the eggs and shake the pan to let the egg sip around the vegetables. lower the heat, cover and cook around 5 – 10 minutes, or untill the egg is set and browned around the egg. occasionally make small holes with a knife, to let the uncooked egg run to the bottom.

run a knife around the edge, between the tortilla and the pan, invert a plate over the pan and turn out the tortilla onto it. slide the tortilla back into the pan and continue cooking until completely set in the middle, 5 – 6 minutes. but i sometime don’t invert it, if i notice that it’s stuck at the bottom.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Лепчиња со марципан / Marzipan scones
next post: Штрудла со вишни / Sour cherry strudel

Leave a Reply