сé повеќе ми се допаѓаат овие колачи/лепчиња наречени скоунс. многу лесно се прилагодуваат со разни додатоци, па секогаш можете да добиете нешто различно.

scroll down for the recipe in english

ние ги пробавме со лаванда и суво грозје, а овде ги гледате наполнети со коцки марципан, парченца чоколадо, и (како тоа да не е доволно) џем од сливи во средината.

рецептот е од овде.

scones so marcipan-2

120 g марципан
шеќер во прав (за ножот)
100 g темно чоколадо, на коцкички
1 шоља брашно (мешавина од сенаменско и интегрално р’жано)
1 лажица шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
1 лажиче прашок за пециво
85 g путер, ладен, на коцки
1/4 шоља јогурт
1 јајце
џем од сливи
scones so marcipan-5

исецкајте го марципанот на коцки. одвреме-навреме извалкајте го ножот во шеќер во прав за да не се лепи.

во сецко (или рачно) измешајте ги брашното, шеќерот, ванилиниот шеќер и прашокот за пециво со коцките путер, додека не добиете зрнеста мешавина. изматете го јогуртот со јајцето, па додајте го брашното со путер, марципанот и чоколадото и помешајте сé заедно со дрвена лажица.

префрлете го тестото во тавче, врз хартија за печење, оформете го во форма на диск и исечете го на 4 дела. направете вдлабнатина во средината на секој дел и ставете по неколку лажички џем.

печете ги колачите во рерна загреана на 200°C околу 20 – 25 минути. најубави се ако се јадат веднаш, ама и оладени не се воопшто лоши.

scones so marcipan-7

i like the idea of scones more and more with every batch i bake. easily adaptable with spices, fresh or dried fruit or chocolate or jam. we tried them with lavender and raisins, and here they are filled with marzipan chunks and chocolate chips and, as if that’s not enough, plum jam in the middle.

the recipe is adapted from here.

marzipan scones
120 g marzipan
powdered sugar (for coating the knife)
100 g dark chocolate chips
1 cup flour (i mixed all-purpose and whole rye flours)
1 tablespoon sugar
1 sachet vanilla sugar (10 g)
1 teaspoon baking powder
85 g butter, chilled and chopped
1/4 cup yogurt
1 egg
plum jam
scones so marcipan-11

chop the marzipan into small pieces. dip the knife in powdered sugar so it doesn’t stick.

in a food processor, or by hand, combine the flour, sugar, vanilla sugar and baking powder with the butter cubes and pulse until the butter is pea-sized. whisk the yogurt with the egg. add the dry ingredients, chocolate and marzipan and stir with a wooden spoon until just combined.

transfer the dough on a parchment-lined baking sheet and form into a disc. cut the disc in 4 equal pieces. make an indent into the center of each and spoon in a couple of teaspoons of jam.

bake for 20 – 25 minutes in an oven preheated at 200°C and serve immediately.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Salty Dog
next post: Шпанска тортиља со тиквици / Spanish zucchini tortilla

2 Comments

  1. Viktorija

    фала Бојана, одамна чекав нешто ново со марципан 🙂

  2. да, ретко го користам, ама во скоунсиве стварно добро доаѓа покрај парченцата чоколадо.

Leave a Reply