After reading and salivating over the recipes and photos at Foodalogue I decided to participate in Foodalogue’s Culinary Tour South of the Border 2010. Foodalogue organizes an itinerary and invites other food bloggers to take the journey to exciting places by cooking dishes from those locations. Since I love travelling and recreating food I’ve had on my travels, I was so excited to get involved. This week’s destination was Cuba, where I’ve never been, but a quick search for cuban recipes revealed lots of possiblities. I decided to make pork chops marinated in mojo – an incredibly delicious sauce. The recipe is from Serious Eats – one of my favorite food blogs. The pork chops were fantastic. We ate them with sides that are not traditionally cuban: mashed sweet potatoes and steamed broccoli.

for the marinade:
5 cloves garlic
juice of one orange
juice of 3 limes
2 teaspoons dry oregano
half teaspoon cumin
salt and pepper
4 bone-in pork chops
Blend the garlic, half the juice from the orange and limes, oregano, cumin and salt and pepper. Mix in the rest of the juice, reserve about 3-4 tablespoons of the sauce and let the pork marinate in the remaning mixture for few hours (mine marinated for about 6 hours in the fridge).
Let the excess marinade drip off the chops and grill them on a grill or in a pan for about 4 minutes a side. I used a grill pan on the stove. Drizzle some of the reserved sauce over the cooked pork chops and enjoy !! They were finger-licking good !
Наидов на нтерсна идеја на блогот за храна Foodalogue. Foodalogue организира патување до разни локации во светот не со авион, туку со готвење храна од тие места. Оваа недела дестинацијата е Куба и јас решив да направам кременадли маринирани во мохо сос. Рецептот е од еден од моите омилени блогови . Сосот е одличен не само за кременадли, туку риба, пилешко па дури и зеленчук. Кременадлите ги јадевме со пире од слатки компири и варен броколи.
за маринадата:
5 лукчиња
сок од 1 портокал
сок од 3 лимони (или зелени лимони)
2 лажичиња оригано
пола лажиче ким
сол и бибер
4 кременадли
Во блендер измешајте ги пола од сокот од лимоните и лукчето, ориганото, кимот, сота и биберот. Или со сол истолчете го лукчето, и полека додајте ги останатите состојки. Мариндата е доста течна. Задржете околу 3-4 лажици од сосот на страна, а кременадлите ставете ги да се маринираат од остатокот од сосот, неколку саати (може 2 часа ама одолго би било подобро). Јас ги маринирав 6 часа во фрижидер.
Истресете го вишокот сос од кременадлите и ако печете ги или на скара, или во тавче на шпорет. Ставете ги во чинија и врз нив ставете го сосот кој претходно го задржавте. Кременадливе се прсти да излижеш!
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Чоколадни мафини 2 / Chocolate muffins 2
next post: Лосос на пареа / Steamed salmon

Leave a Reply