ги собравме на едно место сите досега објавени посни рецепти.
 

солени посни јадења:

чили со леќа
беќар паприкаш
ориз со тиквици
цвекло во фолија
пржени тиквици
парадајз чорба
пржени бамји
салата од боранија и пченка
динстани моркови
марокански лепчиња со наут / chickpea moroccan flatbread
сиералеонски грав / sierra leonean beans and plantains
индиска пржена зелка / indian fried cabbage
марокански наут

мексиканска салата / mexican street salad
табуле салата / tabbouleh salad
салата со рукола / arrugula salad
цвекло на пареа / steamed beetroot
перничиња со компири / potato pillows
карфиол на пареа / steamed cauliflower
јачмен со печурки / barley with mushrooms

благи посни рецепти:

пита со мед
пита со вишни

мексиканско колаче (без зејтин) / vegan mexican chocolate cake
тропски мафини (без зејтин) / vegan tropical muffins
домашен еурокрем / homemade nutella
слатко од портокали / orange preserve
желе од јаболки и дуњи / apple and quince jelly
чипс од јаболки / apple crisps
ушеќењени кори од портокал / candied orange peel

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Бомбици со кокос / Coconut balls
next post: Шакшука …… Shakshouka

Trackbacks for this post

  1. Посно / Lent | sitnoseckano

Leave a Reply