scroll down for the recipe in english

ова се бомбиците кои ги сакам најмногу на целиот свет. мајка ми често ги правеше кога бевме мали јас и маја, а ние помагавме.

300 gr мелени бисквити
300 gr шеќер во прав
300 gr кокосово брашно
2 јајца
1 шољичка за кафе млеко
1-2 лажици какао

мелените бисквити измешајте ги во големо тенџере или голема вангла со шеќерот во прав и со 250 gr кокосово брашно. изматете ги јајцата со млекото и какаото и истурете ги во сувите состојки. измешајте го сето тоа убаво па земајте по малку од смесата, правете топчиња и валкајте ги во преостанатиот кокос. ако смесата е сува и не се обликуваат лесно топчиња, додадете малку млеко.

проверете ги и овие интересни рецепти за бомбици со јаболки и кокос и чоколадни бомбици.

300 gr ground plain butter biscuits (petit beurre)
300 gr confectioners sugar
300 gr desiccated coconut
2 eggs
150 ml milk
1-2 tablespoons cocoa

in a large bowl combine the ground biscuits with the sugar and 250 gr desiccated coconut. whisk the eggs with the milk and cocoa and add to the dry ingredients. mix everything well, then take a bit of the mixture, shape into a walnut-sized ball and roll in the rest of the coconut. if the mixture is dry and doesn’t hold in a ball, add a little milk.

enjoy these little balls and check another interesting recipe for coconut and apple balls here and chocolate pops here.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Гостување кај Diethood / Our guest post at Diethood
next post: Посни рецепти

Leave a Reply